Jei skaitote šį straipsnį, turbūt gvildenate idėją pradėti savo verslą – sveikiname jus su šiuo sprendimu ir džiaugiamės, kad siekiate savo tikslų. Visgi, tik pradedant verslą daugybė dalykų yra nauji ir dar nepatirti, tad, kad kelionės pradžia būtų sklandesnė, paruošėme jums gidą, kuris suteiks naudingų patarimų bei padės užtikrintai žengti į platų verslo pasaulį.

Verslumas: kaip pradėti ir išplėsti savo verslą 2023?

1. Konkretizuokite savo idėją

Verslumas: kaip pradėti ir išplėsti savo verslą 2023?

Kaip ir visos naujos veiklos, taip pat ir verslo pradžia pasižymi iššūkiais. Apie 20% naujai sukurtų verslų užsidaro jau po kelių metų, dar nemažas procentas neišsilaiko ilgiau nei penkerius metus. Kad neatsidurtumėte jų tarpe, turite padidinti savo sėkmės galimybes ir atsižvelgti į daugelį dalykų, tokių paprastų kaip pati idėja.

Atsakykite sau į klausimą – “kodėl būtent mano idėja yra verta žmonių dėmesio?”.

Jūsų atsakymas į šį klausimą padės suprasti, ar pradedate verslą dėl asmeninių paskatų, o gal radote puikią nišą, kuri gali atnešti gerą pelną. Atsakę į šį klausimą, turite suprasti, kodėl norite imtis šio, o ne kito verslo ir kodėl verta į šią idėją investuoti savo laiką ir pinigus.

Identifikavę idėją turėtumėte žengti kitą žingsnį ir nustatyti savo tikslinius klientus bei suprasti pačią pasirinktos idėjos rinką – šiuo atveju pravartu atlikti rinkos tyrimą.

Pagalba – rinkos tyrimai

Skaičiuojama, kad net apie 41% naujų verslų žlunga, nes jų siūlomas produktas neatitinka to meto rinkos poreikių.

Dažnu atveju bankrutavusių verslų savininkai gailisi, jog pradžioje neatliko išsamaus rinkos tyrimo, kuris padėtų naudingos informacijos apie naujai kuriamą produktą, paslaugas arba naujo verslo nišas. Išsamūs rinkos tyrimai jums padės:

  • Įvertinti verslo idėjos potencialą.
  • Padės nustatyti galimybes.
  • Geriau suprasti vartotojų poreikius ir jų elgseną.
  • Perprasti konkurentus ir konkurencinę aplinką.

Rinkos tyrimams galite pasitelkti pačius įvairiausius analizės metodus, pavyzdžiui, ieškokite informacijos internete arba klauskite kitų verslininkų patarimo. Būtent nuo jūsų konkrečių tikslų ir turimo biudžeto priklauso metodo pasirinkimas.

Taipogi, dažnu atveju, pirminių ir antrinių tyrimų derinys suteiks daug informacijos ir padės pamatyti bendrą situaciją. Pirminiai tyrimai – tai pokalbiai su potencialiais klientais (jūs patys bendraujate ir renkate informaciją), o antriniai – tai oficialių patikimų statistinių duomenų analizė.

Susipažinkite su tiksline rinka

Tyrimo pradžioje reikia nustatyti savo tikslinius klientus. Turite juos apibūdinti pagal lytį, amžių, profesiją, gyvenimo būdą, gaunamas pajamas ir įvertinti kitas svarbias asmens savybes. Po pagrindinio idealaus kliento vaizdo sukūrimo jūs jau galėsite apžvelgti jų pirkimo įpročius.

Pagrindiniai klausimai, kuriuos turite įvertinti:

  1. Kodėl jie tai perka arba už tai moka?
  2. Kokias problemas jie išsprendžia pirkimo metu?
  3. Kodėl jie renkasi tam tikrus prekės ženklus?
  4. Kokių prekės ar paslaugos privalumų ir savybių jie ieško?
  5. Kiek jie sutinka už tai sumokėti?
  6. Kaip paskatinsite juos pirkti būtent iš jūsų?

Perpraskite savo konkurentus

Išanalizavę tikslinę rinką, pasidomėkite savo potencialiais konkurentais ir paieškokite galimybių, kurios padėtų jūsų produktui ar paslaugai išsiskirti iš kitų. Taip jūs tapsite daug patrauklesni savo tikslinei rinkai.

  • Patys įvertinkite savo konkurentų produktus ar paslaugas: sužinokite jų stipriąsias ir silpnąsias puses. Kuo jie skiriasi nuo jūsų paslaugos ar produkto? Ar turite konkurencinį pranašumą ir koks jis yra?
  • Pastudijuokite konkurentų rinkodaros strategijas: kaip jiems pavyksta pasiekti potencialius klientus?
  • Įvertinkite klientų atsiliepimus: ką klientai mėgsta ir ko nemėgsta? Ką jūs galėtumėte pakeisti ir daryti daug geriau?
  • Bendraukite su savo tiksline auditorija: potencialūs klientai yra pagrindinis jūsų informacijos šaltinis. Taip daugiau sužinosite apie konkurentus ir pačią rinką. Atlikite klientų apklausas, kad sužinotumėte pagrindinius nusiskundimus ir gautumėte atsiliepimų apie galimus sprendimų būdus. Pralenkite savo konkurentus.

Tapkite tikru savo srities ekspertu

Būtų idealu, jei praeityje patys buvote norimos užkariauti nišos klientu. Žinodami klientų norus ir tam tikro produkto silpnąsias vietas, geriau suprasite tikslinės rinkos poreikius. Tačiau atminkite, jog tobulumui nėra ribų, todėl dar tikrai yra daug dalykų, kuriuos galite išmokti ir suprasti:

  1. Įsigilinkite į jus dominančią nišą. Dalyvaukite tos pramonės oficialiuose renginiuose ir užmegzkite naudingus ryšius. Kuo daugiau žinių turėsite, tuo lengviau perprasite tikslinės rinkos poreikius ir galėsite pasiūlyti naujoviškus sprendimus.
  2. Neatsilikite nuo naujausių tendencijų. Sekite naujienas, nes žinodami apie galimus pokyčius galėsite išsilaikyti priešakinėse pozicijose.
  3. Būkite aktyvus bendruomenės narys. Dalyvaukite jos veikloje: interneto forumuose, diskutuokite grupėse. Taip geriau pažinsite savo tikslinę auditoriją.

Atlikite SSGG (SWOT) Analizę

SSGG analizė – tai strateginio planavimo priemonė, padedanti nustatyti galimas silpnąsias ir stipriąsias puses, galimybes bei grėsmes. Tyrimas padeda priimti geresnius sprendimus verslo atžvilgiu.

  • Pradėkite analizę nuo jūsų verslo stipriųjų ir silpnųjų pusių. Kuo jūs išsiskiriate iš kitų tarpo? Ką galėtumėte patobulint?
  • Nustatykite pasirinktos pramonės šakos verslo galimybes bei galimas grėsmes. Kokios tendencijos gali įtakoti jūsų pramonę?
  • Nustatykite savo prioritetus. Identifikuokite savo svarbiausias stipriausias ir silpniausias savybes. Kokios kylančios grėsmės ir galimybės yra svarbiausios?
  • Paruoškite veiksmų planą. Kaip panaudotumėte savo stipriąsias puses ir išnaudotumėte galimybes? Kaip galite sustiprinti savo silpnybes ir įveikti galimas grėsmes?

Atminkite, kad kiekviena rinka keičiasi, todėl būtina reguliariai atnaujinti savo SSGG analizę.

2. Paruoškite savo verslo planą

Verslumas: kaip pradėti ir išplėsti savo verslą 2023?

Verslo planas – tai savotiška jūsų kuriamo verslo santrauka. Dažnu atveju jūs jį paruošiate savo investuotojams ar bankams kreipdamiesi dėl paskolos. Tačiau dažniausiai jis yra naudingiausias būtent jums, nes taip galite aiškiai pamatyti realią situaciją. Pagal Harvard Business Review, sukūrus verslo planą tokios įmonės sėkmės tikimybė padidėja net iki 10%.

Verslo plano pagrindiniai elementai

Verslumas turi būti ugdomas ir šio tipo planas yra puikus būdas tai praktikuoti. Čia detaliai aprašomas jūsų kuriamas verslas, turimi tikslai ir kaip planuojate įgyvendinti savo idėją. Tai idėjos realizavimo planas, kuris padeda pritraukti reikiamą finansinį kapitalą ir klientus.

Dažniausiai verslo planą sudaro šie punktai:

  • Santrauka: trumpai pristatoma jūsų įmonė, siūloma paslauga arba produktas, tikslinė verslo rinka ir galimi finansavimo šaltiniai.
  • Įmonė ir verslo modelis: konkretizuojamas bedrovės tipas: ar tai individuali įmonė, kelių asmenų partnerystė, korporacija ar ribotos atsakomybės bendrovė.
  • Rinkos analizė: pateikiama išsami jūsų siūlomos rinkos analizė. Nurodomi tiksliniai įmonės klientai ir pateikiama konkurentų rinkos analizė.
  • Siūlomi produktai ir paslaugos: pateikiamas įvadas apie jūsų siūlomą produktą ar paslaugą.
  • Veiklos ir jos valdymo funkcijos: išsamiai aprašoma kasdienė verslo veikla. Trumpai apibūdinami kiti komandos nariai.
  • Rinkodaros ir pardavimo strategija: kaip norite parduoti savo prekės ženklą? Kiek planuojate išleisti reklamai?
  • Finansinis planas: išsamiai aprašomi finansavimo gavimo būdai. Nurodomos planuojamos pajamos ir išlaidos.

Nustatykite įgyvendinamus tikslus

Verslo plano pradžioje turėtų būti pateikta aiški verslo vizija ir misijos. Koks yra jūsų tikslas? Ką norite su juo pasiekti? Tik aiškiai suvokę savo tikslusm galėsite rasti orientyrus, kurie padės stebėti, ar jūsų verslumas tobulėja. Jūsų planai turi būti realistiški , nes dažnai nepagrįstos vizijos baigiasi nesėkme.

Dažnai peržiūrėkite savo verslo planą

Kaip jau minėjome anksčiau, verslo planas yra skirtas tam, kad būtų aiški jūsų idėja ir jos įgyvendinimas. Dėl šios priežasties planas turi būti nuolat peržiūrimas ir tobulinamas, kol suprasite, jog esate patenkinti tuo, ką matote. Neužmirškite, jog verslui plečiantis, jo pagrindinis dokumentas taip pat turi neatsilikti ir augti kartu su jūsų biznio idėja.

3. Įvertinkite savo finansus

Verslumas: kaip pradėti ir išplėsti savo verslą 2023?

Jei pasiekėte šią dalį, jus jau turite apytikslius savo verslo kontūrus, todėl atėjo metas apžvelgti vieną iš svarbiausių dalykų – jūsų finansus. Daugelis įmonių susiduria su pinigų srautų problemomis, kurių rezultate pasitraukia iš verslo. Labai svarbu turėti patikimą verslo planą, kuris yra labai svarbus kiekvieno naujo projekto sėkmės variklis.

Pradinės išlaidos idėjos įgyvendinimui

Prieš pradedant skaičiuoti idėjos finansus, reikia nustatyti pradines verslo išlaidas. Tai turėtų būti gana tikslus skaičius, nes, kitu atveju, jums gali pritrūkti pradinio kapitalo ir tiesiog neliks finansų prekės ar paslaugos paleidimui į rinką.

Dažnu atveju vidutinė investicija gali siekti apie $30 000. Naujai kuriamo verslo steigimo išlaidos gali skirtis priklausomai nuo veiklos pobūdžio, tačiau tipinės išlaidos, į kurias turėtumėte atsižvelgti, yra šios:

  • Registracijos mokesčiai
  • Įranga
  • Biuro patalpos arba domeno, serverio išlaidos
  • Rinkodara
  • Verslo draudimas
  • Darbo užmokestis darbuotojams
  • Išlaidos specialistų konsultacijoms

Tinkamas jūsų produkcijos kainos nustatymas

Yra keletas pagrindinių priežasčių, dėl kurių žlunga tik susikūrusios bendrovės – tai kainodaros ir sąnaudų problemos. Atminkite, jog labai svarbu užtikrinti, kad būtų gaunama pakankamai pajamų, kurios turėtų padengti visas verslo išlaikymo išlaidas. Bet tuo pačiu reikia išlikti konkurencingiems.

Vienas iš galimų problemos sprendimo būdų – veiksmingas produkcijos kainos nustatymas. Patariama atlikti rinkos tyrimą, kuris padės jums suprasti, kokios kainos nustatymo strategijos yra vyraujančios jūsų pasirinktoje pramonėje.

Lūžio taško analizė

Dar vienas svarbus punktas – turėtumėte atlikti rentabilumo analizę ir nustatyti savo rentabilumo ribą. Lūžio taško analizė padės nustatyti tašką, nuo kurio įmonė nebepatirs nuostolių ir bus gautas pelnas. Atlikdami šią analizę jūs galėsite:

  1. Priimti geresnius rinkodaros sprendimus. Kai suprasite, kur yra lūžio taškas, jūs galėsite nustatyti savo produktų ar paslaugų kainas ir tikėtis didesnio pelno.
  2. Sumažinti riziką ir planuoti galimus iššūkius. Jūs geriau suprasite, kaip sąnaudų ir pardavimų pokyčiai gali paveikti jūsų pelningumą.
  3. Nustatyti pagrįstus projekto tikslus. Su lūžio tašku jūs galėsite nustatyti realius pardavimo tikslus ir stebėti pažangą.
  4. Valdyti savo išlaidas. Žinodami, kur yra lūžio taškas, jūs galite nustatyti sritis, kuriuose galėsite sumažinti išlaidas ir neprarasti pelningumo.

Finansavimo užtikrinimas

Dar vienas svarbus žingsnis – apsvarstykite finansavimo galimybes. Dažnu atveju naujos įmonės gauna vidinį (asmeninės santaupos, šeima, draugai) arba išorinį finansavimą (paskolos, dotacijos ar investuotojai). Dažniausiai pasitaikantys finansavimo būdai yra šie:

Paskola verslui

Dažnu atveju – net maždaug 68% – prašo paskolos iš bankų. Tačiau daugelis stambesnių bankų labai nenoriai teikia tokias paskolas mažesnėms įmonėms, todėl vertėtų įvertinti galimybę kreiptis dėl paskolos į smulkius bankus, o galbūt net kreiptis dėl valstybės dotacijų ir paskolų.

Verslo dotacijos

Tai specialios paskolos, kurių nereikia grąžinti kreditoriui. Tokių susitarimų sąlygos yra specifinės, todėl patariame ieškoti dotacijos, atitinkančios būtent jūsų įmonės reikalavimus.

Investuotojai

Tai žmonės, kurie investuoja savo pinigus į jūsų verslo idėją. Jūsų, kaip įkūrėjo užduotis – įtikinti juos, kad į šį verslą verta investuoti.

Sutelktinis finansavimas

Paskutiniu metu šis finansavimo būdais labai išpopuliarėjo. Šiuo atveju verslą finansuoja daug smulkių investuotojų. Žmonės patiki jūsų idėja ir nusprendžia investuoti tam tikrą nedidelę sumą.

“Bootstrapping”

Čia verslas pradedamas su nedidele pinigų suma arba visai neturint finansų, o gautas pelnas yra vėl investuojamas į verslą ir taip skatinama plėtra. Šis metodas dažnai lemia lėtesnį augimą, tačiau toks būdas sumažina galimą riziką ir skolas.

Tinkamai valdykite pinigų srautus ir išlaidas

Kuriant naują verslą labai svarbu tinkamai valdyti savo išlaidas. Turime omenyje, jog neturėtumėte leisti pinigų dalykams, kurie jūsų verslui nėra būtini. Pavyzdžiui, pirkti brangų spausdintuvą, skirtą dvidešimčiai darbuotojų, kai tuo metu turite tik du žmones, arba nuomotis patalpas būriui žmonių, kai pradžioje planuojami tik šeši darbuotojai.

Plėskites tada, kuomet ateis laikas, taip pat užtikrinkite, jog visada vedate finansinę apskaitą.

4. Suburkite savo komandą

Verslumas: kaip pradėti ir išplėsti savo verslą 2023?

Pelningam ir stipriam verslui reikia talentingų ir lojalių žmonių komandos. Tai žmonės, kurie pritartų jūsų vizijai. Deja, rasti tokius darbuotojus nėra taip lengva – beveik pusė smulkių įmonių susiduria su dideliais sunkumais ieškodami tinkamo komandos nario.

Pagrindiniai reikalavimai

Pirma, ką turėtumėte padaryti – tai konkrečiai įvardinti savo reikalavimus. Kokias pareigas jūs patys norite užimti? Ar įmonei reikia darbuotojų dirbančių visą dieną, dalį dienos? Dirbančių pagal darbo sutartį ar turintiems individualią veiklą? Tik supratę, kokie yra pagrindiniai reikalavimai darbuotojui, jūs galėsite įdarbinti tinkamą komandos narį. Daugelyje sėkmingų verslų, verslumas yra viena svarbiausių darbuotojų savybių.

Įvertinkite situaciją darbo rinkoje

Peržiūrėkite informaciją apie tai, kas samdo darbuotojus jūsų tikslinėje rinkoje ir kokia yra dabartinė ekonominė padėtis. Susipažinę su konkurentų darbo skelbimais, galėsite susidaryti nuomonę apie atlygio galimybes.

Parenkite reikiamus dokumentus

Norėdami išvengti painiavos ir kad pats įdarbinimo procesas būtų sklandus, prieš samdydami naujus darbuotojus iš anksto surinkite visus reikiamus dokumentus. Dažniausiai registruojant naują darbuotoją prireikia tokių tipinių formų ir dokumentų:

  • Įdarbinimo tinkamumo patikrinimas: patikrinamas darbuotojo tinkamumas šiam darbui.
  • Darbuotojo banko duomenys: informacija apie darbuotoją, kad būtų galima kas mėnesį pervesti atlygį į jo nurodytą banko sąskaitą.
  • Nekonkuravimo sutartis: nurodoma, kiek laiko darbuotojas negali su niekuo dalintis slapta įmonės informacija.
  • Darbuotojo vadovas: tai žinynas, kuriame aprašoma įmonės vizija, misija, politika, nurodomas aprangos kodas, elgesio darbe kodeksas ir kiti panašūs aspektai.
  • Patvirtinimo forma: šiame dokumente darbuotojai patvirtina, kad perskaitė ir suprato visas pateiktas sąlygas.

Išsamus darbo aprašymas

Darbo aprašyme kuo detaliau nurodykite pareigas, atsakomybę ir kvalifikaciją – pagrindinius dalykus, kurių reikia norint užimti siūlomą darbo vietą. Labai svarbu pateikti kuo išsamesnę informaciją, kad galėtumėte pritraukti būtent tai, ko ieškote.

Išplėskite paiešką

Ieškodami tinkamų kandidatų skelbkite savo darbo skelbimus tik patikimose karjeros svetainėse, pavyzdžiui, CVbankas, UpWork arba LinkedIn. Pagalvokite apie galimybę pasinaudoti savo profesiniu ir asmeniniu tinklu, kad surastumėte panašiai mąstančių žmonių. Jei turite daugiau finansų, galite kreiptis į įdarbinimo agentūras, kad parinktų kandidatus iš kurių galėsite pasirinkti labiausiai tinkamą.

Investuokite į savo komandą

Norėdami padidinti savo bendrovės darbuotojų komandos našumą, investuokite į projektų valdymo programinę įrangą. Tokia sistema padės jums išlikti organizuotiems, taipogi galėsite stebėti pažangą ir bendrauti daug veiksmingiau.

Darbuotojų valdymo sistema

Komanda yra pats didžiausias jūsų bendrovės turtas, todėl būtina pasirūpinti, kad darbuotojams būtų sudarytos tinkamos darbo sąlygos ir suteiktos visos priemonės. Tik taip verslas judės į priekį. Vienas iš galimų variantų – išbandyti žmogiškųjų išteklių ir darbo užmokesčio programinę įrangą, kuri padės jums kasdien bendraujant su darbuotojais ir stebint jų darbą.

Tinkama žmogiškųjų išteklių ir darbo užmokesčio apskaičiavimo programinė įranga gali jums padėti:

  • Automatizuoti užduotis, kurios reikalauja daug laiko. Pavyzdžiui, darbo užmokesčio skaičiavimas ir išmokų administravimas..
  • Stebėti komandos darbo rezultatus ir jų lankomumą.
  • Laikytis visų darbo įstatymų.
  • Priimti geresnius sprendimus sprendžiant dėl įdarbinimo, kompensavimo ar mokymų.

5. Pasinaudokite draudimu

Verslumas: kaip pradėti ir išplėsti savo verslą 2023?

Negalvokite, jog draudimas yra tiesiog pinigų švaistymas. Anaiptol, tai yra protingas žingsnis bet kuriam naujai įkurtam verslui. Draudimo poreikiai gali skirtis priklausomai nuo pasirinktos pramonės šakos ir verslo tipo.

Renkantis sau tinkantį draudimą reikia atsižvelgti į šiuos pagrindinius dalykus:

  1. Sužinokite, kokios draudimo rūšys yra teisiškai privalomos jūsų kuriamam verslui.
  2. Pirmenybę turėtumėte skirti su verslu susijusiai rizikai, tačiau verta įvertinti stichinių nelaimių, nelaimingų atsitikimų ar galimų ieškinių atvejus.
  3. Pagalvokite apie galimybę dirbti su licencijuotu draudimo agentu, kuris specializuojasi jūsų pramonės šakoje.
  4. Įvertinkite kelių skirtingų draudimo bendrovių pasiūlymus, kad galėtumėte surasti geriausią draudimo apsaugą kurią galite sau leisti finansiskai.
  5. Nepatingėkite perskaityti smulkiu šriftu parašytą tekstą, kad suprastumėte ką iš tikrųjų siūlo kiekviena draudimo sutartis.
  6. Verslui plečiantis atnaujinkite savo draudimą.
  7. Klauskite konsultantų ir prašykite paaiškinti jums nesuprantamus draudimo sutarties punktus.

6. Rinkodara jūsų verslui

Rinkodaros strategija priklauso nuo konkretaus pasirinkto verslo ir tikslinės rinkos, tačiau yra pagrindinių veiksnių, kurių galite imtis, kad suteiktumėte savo verslui gerą reklamą, pavyzdžiui, Google reklama. Būtent ji gali stumtelėti jūsų idėją ir padėti jai augti.

Investicija į prekės ženklo sukūrimą

Stiprus prekės ženklas pagerina įmonės veiklos rezultatus, nes būtent jis įtakoja klientų, darbuotojų ir net investuotojų elgesį. Remiantis įvairių apklausų duomenimis, net 50% vartotojų pasiruošę sumokėti daugiau už jiems labiau patinkantį prekės ženklą.

Jei norite išsiskirti iš konkurentų, investuokite į savo asmeninio prekės ženklo kūrimą, arba spalvas, logotipus, simbolius ir šūkius, kurie jūsų tikslinei auditorijai asocijuojasi su jūsų kuriamu verslu. Taip pat turite užtikrinti, kad jūsų prekės ženklo vertybės, pranešimai ir įvaizdis būtų pasiekiami klientams visuose pagrindiniuose prekybos taškuose.

Būkite pasiekiami internete ir socialiniame gyvenime

Interneto svetainė yra puikus būdas reklamuoti savo verslą, prekiauti savo produkcija ir net bendrauti su klientais. O socialinė medija yra ketvirtas pagal dydį prekės ženklo atradimo šaltinis, kuris gali privilioti daugiau nei 26.8% potencialių klientų.

Turėkite omenyje, kad geriausios socialinės žiniasklaidos platformos jūsų verslui skiriasi priklausomai nuo jūsų pasirinktos tikslinės auditorijos. Jei manote, kad jums reikia pagalbos socialinės rinkodaros srityje, pagalvokite apie galimybę bendradarbiauti su socialinės žiniasklaidos rinkodaros agentūromis.

El. pašto rinkodaros galimybės

Jei gerai parengsite el. pašto rinkodaros kampaniją, ji gali padaryti jums tikrus stebuklus. Galite pasiūlyti nuolaidas, kuponus ar kitus išskirtinius viliojančius pasiūlymus, kad padidintumėte savo B2C ir B2B pardavimus. Verta investuoti į tinkamą el. pašto rinkodaros programinę įrangą. Taip galėsite stebėti ir valdyti savo el. pašto rinkodaros kampanijas.

Verslumas: kaip pradėti ir išplėsti verslą 2023 – apibendrinimas

Neatsilikite nuo naujausių pramonės tendencijų – pritaikykite savo tikslus ir procesus. Išmokite tinkamai analizuoti rinkos pokyčius ir būkite lankstūs, kad galėtumėte pasinaudoti atsiradusiomis galimybėmis. Žinokite, jog augimas ateina savaime, kai yra taikomi ir kartojami pagrindiniai principai.