Google

Spoločnosť Google práve sprístupnila nové možnosti generatívneho vyhľadávania (SGE) založené na umelej inteligencii. Vďaka rozšíreniu možnosti SGE môžete teraz využívať umelú inteligenciu (AI) na vytváranie grafiky alebo začať tvoriť návrhy priamo z panela vyhľadávania.

Stačí ak zadáte konkrétny obrázok, ktorý potrebujete (napríklad mačka, ktorá pripravuje raňajky a má na hlave kuchársku čiapku), a generatívna umelá inteligencia vám ponúkne konkrétne možnosti. Rovnaký postup môžete použiť na vytvorenie poznámky pre dodávateľa a následne môžete dokument rýchlo presunúť do služby Dokumenty Google alebo e-mailovej služby Gmail.

Funkcia SGE bola pôvodne oznámená už v máji. Išlo o bezproblémovú integráciu chatbota spoločnosti do mobilného a desktopového vyhľadávania. Úlohou SGE bolo v tom čase poskytovať používateľom súhrny výsledkov vyhľadávania založené na umelej inteligencii.

Výsledky však boli poskytované pomaly, čo viedlo k sťažnostiam zo strany používateľov. Okrem toho občas dochádzalo k pádom alebo nástroj namiesto súhrnov vracal extrémne dlhé odpovede, ktoré najčastejšie obsahovali irelevantné údaje.

 

Začíname s funkciou SGE

Aby ste mohli používať Search Generative Experience (SGE), musíte mať prístup k Search Labs. Hoci je Search Labs k dispozícii v angličtine, hindčine a japončine, v súčasnosti je prístupný len malému počtu ľudí v Spojených štátoch, Indii a Japonsku. Spoločnosť Google však sľubuje, že v najbližších týždňoch rozšíri službu SGE do ďalších krajín v Európe a na iných kontinentoch.

Ak chcete funkciu vyzkúšať na systéme Android, uistite sa, že:

  • Máte telefón so systémom Android.
  • Aktualizujte na najnovšiu aplikáciu Google Search z Google Play.
  • Ste starší ako 18 rokov.
  • Používate osobné konto Google (nie konto Workspace).

Ak chcete povoliť SGE:

  • V telefóne otvorte aplikáciu Google.
  • Prihláste sa do svojho konta Google s vypnutým režimom “Inkognito”.
  • Ťuknite na ikonu Labs v ľavom hornom rohu.
  • Vyhľadajte kartu SGE a zapnite experiment.
  • Prečítajte si a odsúhlaste podmienky služby, ak súhlasíte.
  • Klepnite na možnosť Vyskúšať ukážku.

Majte na pamäti, že po zapnutí funkcie SGE môže chvíľu trvať, kým sa zobrazí.

Lepšia používateľská skúsenosť vďaka umelej inteligencii

S novou funkciou spoločnosť Google rozširuje využívanie umelej inteligencie a zároveň sa snaží zachovať vysokú úroveň bezpečnosti. V príspevku na blogu vysvetľuje, že zavádza opatrenia, ako napríklad:

  • Zabezpečenie proti zaujatosti: Nástroje a súbory údajov, ktoré pomáhajú identifikovať a zmierniť nespravodlivé predsudky v modeloch strojového učenia.
  • Red-teaming: Vnútorné a externé testovanie všetkých slabých miest a potenciálnych oblastí zneužitia.
  • Uplatňovanie pravidiel: Prísne pravidlá na filtrovanie škodlivého obsahu. Spoločnosť Google vytvorila systémy na zachytávanie a odstraňovanie obsahu, ktorý tieto pravidlá porušuje.
  • Ochrana tínedžerov: Google obmedzuje výstupy SGE na určité témy (napríklad šikanovanie alebo nezákonné látky).
  • Ochrana zákazníkov z hľadiska autorských práv: Zaviedla ochranu údajov použitých na trénovanie umelej inteligencie a výtvorov vytvorených pre používateľov kľúčových služieb Google Workspace a Google Cloud. Zjednodušene povedané, ak sa vyskytnú problémy s autorskými právami, spoločnosť Google na seba prevezme príslušné právne riziká.

Spoločnosť Google tiež prináša nástroje, ktoré pomáhajú spotrebiteľom lepšie pochopiť údaje poskytované jej modelmi umelej inteligencie, ako napríklad možnosť “O tomto výsledku” pre SGE. Táto funkcia je kľúčová pre fotografie, pretože budú mať v rámci systému SynthID tagy a vodoznaky.

Spoločnosť Google dbá na to, aby jej produkty umelej inteligencie boli od začiatku z hľadiska ochrany osobných údajov súkromné. Na tieto nové AI nástroje sa budú vzťahovať záruky ochrany súkromia, ktoré majú teraz k dispozícii majitelia účtov Google.

Čoraz viac spoločností využíva umelú inteligenciu

Vzhľadom na to, že chatbot spoločnosti Google – Bard nedosahuje také dobré výsledky ako porovnateľné nástroje od OpenAI a Microsoftu, vývoj SGE spoločnosťou Google dokazuje jej snahu dobehnúť konkurenciu v oblasti umelej inteligencie.

V novembri 2022 spoločnosť OpenAI predstavila nástroj ChatGPT, ktorý si veľmi skoro získal obrovskú popularitu. Používatelia boli ohromení jeho schopnosťou spracovávať informácie, riešiť problémy a poskytovať odpovede na otázky, ktoré pôsobili pozoruhodne ľudsky. Rýchlo dosiahol počet 100 miliónov používateľov, čo dokazuje, ako dobre ho používatelia prijali.

Vďaka úspechu ChatGPT sa teraz veľké IT firmy predháňajú vo vývoji podobných technológií AI. Microsoft výrazne zvýšil svoju hru s umelou inteligenciou investovaním 10 miliárd dolárov do OpenAI a ďalších digitálnych podnikov. Okrem toho spoločnosť Microsoft využila AI na zlepšenie používateľského zážitku prostredníctvom svojho vyhľadávača Bing.