Egyre több ember dönt úgy, hogy a hagyományos foglalkoztatási formákkal szemben saját sikeres vállalkozást indít. Ennek az egyik oka, hogy mostanra egy vállalkozás az internet segítségével pillanatok alatt elérhet akár a világ másik felén is ügyfeleket.

Bár a lelkesedés sokaknál becsülendő, számos esetben a frissen indult vállalkozás egy éven belül le is húzza a rolót. Jogi értelemben egy vállalkozást viszonylag egyszerűen létre lehet hozni, azonban egy sikeres vállalkozás már keményebb dió. A vállalkozásnak rendelkeznie kell egy hatékony üzleti stratégiával, szüksége van folyamatos marketingre, illetve az eladott terméknek versenyképesnek kell lennie a konkurenciával szemben.

Útmutatónkban 12 értékes tippet ismertetünk, melyek segítségével te magad is egy sikeres vállalkozás tulajdonosa lehetsz.

1. tipp: Fogalmazd meg a céljaidat

Rengeteg olyan példát lehet látni, amikor egy jónak tűnő ötlet után a leendő vállalkozó azonnal a tettek mezejére akar lépni. Azonban sokan elfelejtik meghatározni, hogy mi a vállalkozásuk végső célja.

Magas hozamot szeretnénk elérni és dolgozók százaid vagy akár ezreit alkalmazni? Vagy inkább egy apró vállalkozásra vágyunk, csupán 1-2 dolgozóval.

Fontos, hogy még a vállalkozás elindítása után határozzuk meg, hogy pontosan milyen hosszú távú céljaink vannak a céggel. Ezzel a taktikával ugyanis nagyban megkönnyíthetjük a későbbi döntéseink meghozatalát.

Így növeld sikeres vállalkozásod

Például ha csak egy kis üzletet szeretnél létrehozni amiben te magad dolgozol, abban az esetben lehetséges, hogy hitel nélkül is létre tudod hozni a vállalkozást. Viszont ha nagyobb célokat dédelgetsz és több városban, vagy akár országban szeretnél üzleteket nyitni, úgy már kezdetektől fogva érdemes lehet befektetőket keresni.

A célok meghatározása során szintén lényeges mérlegelni a saját pénzügyi kockázati tűrőképességed. Hiszen bizonyos vállalkozások magasabb kockázattal járnak mint mások. Például egy hedge fund sokkal nagyobb eséllyel fog becsődölni mint a sarki pizzéria.

Azoknak a befektetőknek akik magasabb kockázatot is tudnak vállalni, mindenképpen érdemes időt szánni a lehetséges kockázatok azonosítására és csökkentésére.

2. tipp: Üzleti terv egy sikeres vállalkozás kulcsa

Túlzás nélkül ki lehet jelenteni, hogy egy sikeres vállalkozás legfontosabb része egy alaposan kidolgozott üzleti terv.

Ennek használatával elkerülhetjük az üzletünk számára előnytelen döntéseket, és egy fenntartható folyamatos fejlődést tudunk biztosítani magunk és alkalmazottaink számára. A vállalkozás első napjától az üzleti terv minden fontos döntés alapja lesz ezért elengedhetetlen, hogy részletesen ki legyen dolgozva.

Szerencsére viszont semmilyen formális követelménye nincsen az üzleti tervnek, ezért rád van bízva, hogy mit teszel bele. Ennek ellenére, az alábbi szempontokat mindenképpen érdemes benne tisztázni:

  • Az üzleti ötleted összefoglalása
  • Vezetés és tervezés
  • Termékek és szolgáltatások
  • Ügyfelek megismerése
  • Vetélytársak feltérképezése
  • Marketing és értékesítés
  • Pénzügyek

Azonban még ezeknél is fontosabb, hogy mi az ami a piaccal szemben kiemelkedővé teszi az üzleti vállalkozásod. Más szóval meg kell fogalmaznod, hogy miért lesz sikeres a vállalkozásod, és ezt hogyan fogod majd elérni.

Ha esetleg nem tudsz azonnal minden apró részletet kidolgozni viszont ne aggódj. Ha úgy adódik nyugodtan változtathatsz az üzleti terveden később is. Hiszen ahogy a piaci viszonyok is változnak, hogy változhat egy sikeres vállalkozás üzleti terve is.

Ez pedig teljes mértékben rendben is van, mivel a legtöbb esetben azok a vállalkozások mennek tönkre, amik nem képesek igazodni a piac igényeihez.

Növeld a vállalkozást

3. tipp: Adj el olyat, amire szükség van

Annak érdekében hogy egy vállalkozás sikeres tudjon lenni, szükség van arra, hogy az ügyfelek akarják a kínált terméket vagy szolgáltatást.

Bár ez elsőre nyilvánvalónak tűnhet, rengeteg új vállalkozás nem fektet elég energiát ennek a megértésébe. Az alapítók ugyanis több esetben olyan szolgáltatást vagy terméket kínálnak, amelyre valójában senkinek nincs szüksége.

Pontosan ezért nagyon fontos, hogy a termékpiaci illeszkedést mindig szem előtt tartsuk. Bármilyen is legyen az áru vagy a szolgáltatás amit a céged kínál, annak mindig valamilyen valódi igényre kell megoldást kínálnia.

Például megvizsgálhatod azt, hogy milyen piaci rések vannak. Lehet, hogy a környékeden egyáltalán nincs sushi étterem, pedig az igény hatalmas lenne rá. Egy ilyen étterem elindításával pedig kiszolgálod a közösséged igényeit, ami végül a profitban is meg fog mutatkozni.

A leendő vállalkozók ezért többnyire abból indulnak ki, hogy azonosítják a hiányosságokat és az igényeket. Sokan viszont nem biztos hogy megértik, mit is akarnak a vevők valójában.

Például ha nincs a környékeden egykerekű bicikli bolt és te nyitsz egyet, az nem feltétlenül lesz sikeres.

Éppen ezért elengedhetetlen, hogy még a nyitás előtt térképezd fel az ügyfeleidet. Fordíts időt arra, hogy megismerd a leendő vevőidet és ismerd meg a véleményüket az induló vállalkozásoddal kapcsolatban. Amennyiben indokolt, akár felméréseket is elküldhetsz annak érdekében, hogy minél több adathoz férhess hozzá az indulás előtt.

4. tipp: Tesztelj mielőtt élesbe belevágnál

Egy új vállalkozása elindítása mindig hatalmas kockázattal jár. Hiszen ez a lépés az energiáat, a szabadidőd és a tőkédet egyaránt igénybe fogja venni.

Ennek ellenére nem kell feltétlenül azonnal a mélyvízbe úsznod ahhoz, hogy sikeres legyen a vállalkozásod. A legtöbb esetben az ötletek és így a vállalkozás is lassan, apró lépésenként halad előre miközben újabb és újabb üzleti ötletek vizsgálsz meg. Ahogy azt Warren Buffett is mondja “Soha ne páros lábbal nézd meg, hogy milyen mély a víz“.

A legtöbb vállalkozó esetében a cég csupán egy mellékes vállalkozásként indult, ami később kinőtte magát. Ne hagyd ott azonnal az állásodat, inkább próbáld meg munka mellett apránként, de folyamatosan építeni a vállalkozást. Amennyiben így teszel állandó bevétel mellett “tesztelheted a vizeket”. Az idő múlásával látni fogod, hogy az ötleted valóban életképes-e, és amennyiben igen, úgy teljes munkaidőben is el tudod majd kezdeni a vállalkozást.

Szintén csökkentheted a kezdeti kockázatot amennyiben eleinte csak korlátozott szolgáltatást vagy terméket kínálsz. Például ha egyedi készítésű kalapokat szeretnél árulni, akkor eleinte mindenképpen érdemes lehet megfontolni, hogy limitált mennyiséget értékesítesz. Később pedig ahogy egyre több vásárlód lesz, úgy bővítheted a repertoárod.

Viszont vannak olyan esetek, amikor egyszerűen nincs lehetőséged megnézni, mennyire mély a víz. Ilyen esetben az egyetlen kapaszkodó amit találhatsz, azok a versenytársaid. Vizsgáld meg a konkurens cégek működését és ügyfélkörét, így te magad is jobb képet fogsz kapni a piacról.

5. tipp: Tanulj a hibáidból

Az alapos felkészülés elengedhetetlen a sikeres vállalkozás létrehozásához. Ennek ellenére azonban biztos lehetsz benne, hogy az út során számos hibát el fogsz követni. Aggodalomra viszont nincs okod, hiszen ez része a tanulási folyamatnak.

Hiszed vagy sem, de közted és a legsikeresebb cégtulajdonosok között a legnagyobb különbség, hogy ők többször hibáztak. Hiszen minél több hibát követsz el, annál többet tudsz majd tanulni belőlük. Mindig alaposan analizáld az elkövetett hibákat és törekedj arra, hogy ne kövesd őket el ismét. Tekints úgy a hibákra, mint egy fontos (és sajnos néha drága) leckére.

Mindenki követ el baklövéseket, ezért ezekre igyekezz türelemmel és megértéssel tekinteni, akárki is követte ez őket. Nem az a fontos, hogy ne hibázz, hanem az, hogy ne ismételd meg a korábbi hibáidat. Gondolj csak arra, hogy az igazgatói tanács egyszer Steve Jobsnak is búcsút intett és kirúgta az Apple-től. Ariana Huffingtonnak pedig számtalan becsődölt vállalkozása volt mielőtt megalapítottan volna a Huffington Postot.

Tanuld meg elfogadni a hibákat, hiszen ha sikeres akarsz lenni akkor vállalnod kell a felelősséget és meg kell tanulnod tovább lépni.

6. tipp: Hálózatépítés

Az információszerzésnek a legjobb módja az, ha más cégtulajdonosokkal veszed fel a kapcsolatot. Hiszen ők érthetik meg a legjobb, hogy pontosan mire is van szükség ahhoz, hogy egy cég sikeresen tudjon működni.

Éppen ezért, ha az általad meghódítani kívánt iparágnak a szereplőivel ki tudsz építeni kapcsolatot, azzal sokat javíthatsz céged jövőjének alakulásán. Könnyen megeshet, hogy idővel fontos mentorra fogsz lelni, aki akár a vállalkozásod legnehezebb időszakán is átsegíthet.

Networking

A hálózatépítés során próbálj meg arra törekedni, hogy ismerősi köröd minél változatosabb területeknek ténykedő vállalkozókból álljon. Ezáltal nem csupán egy apró szakterületet, hanem a vállalkozói világ egészét ismerheted meg. Továbbá ez segíthet abban, hogy mindig az eredeti céljaidra fókuszálja, és ne vessz el a részletekben.

A hálózatépítés viszont hihetetlen mértékű kitartást igényel. Hála a közösségi médiának egyszerűen kapcsolatba tudsz kerülni a legnagyobb hazai és nemzetközi vállalkozókkal. Arra viszont figyelj, hogy mindig legyél barátságos és nyitott a tanulásra. Sokan pozitívan szokták fogadni az új vállalkozók felbukkanását, azonban könnyen lehet hogy nem mindenkitől fogsz olyan választ kapni, mint amilyet hallani szeretnél. Igyekezz ebből is tanulni.

7. tipp: Első a tanulás

A kezdetekben könnyen lehet, hogy a céged növekedése gyors lesz, majd a tempó rövid időn belül lassulni kezd. Ennek az egyik lehetséges oka, hogy nem tudod tartani a lépést a konkurenciával, így az újabb termékeidre az igény folyamatosan csökkenni.

Ezt azonban egyszerűen el tudod azzal kerülni, ha alaposan megismered a szektort amiben tevékenykedsz. Ezt pedig a legkönnyebben úgy teheted meg, ha más vállalkozóknál érdeklődsz, és lépést tartasz a szektor fejlődésével.

Emellett mindenképpen érdemes megfontolni, hogy konferenciákra látogatsz. Ilyen eseményeken a legújabb ötleteket és terveket első kézből hallhatod, ráadásul ez alkalmat teremt arra, hogy személyesen is növeld a hálózatodat.

Szintén hasznos lehet a szektorban megjelenő publikációkat figyelemmel kísérni. Ezeknek ismeretével tökéletesen naprakész lehetsz az iparágat érintő összes új kihívással, nehézségek és új trenddel kapcsolatban. Ráadásul az ilyen folyóiratok több esetben különböző tanácsokat is tartalmaznak az üzletvezetés és a pénzügyeid megfelelő kezelésével kapcsolatban.

8. tipp: Jól válogasd meg a csapatod és a vezetőket

Neked mint a cég alapítójának a legfontosabb feladatod, hogy biztosítsd a megfelelő stratégiát és az állandó növekedést. Természetesen nem szabad visszariadnod attól, hogy bemocskold a kezed és alapvető feladatokat végezz. Ennek ellenére igyekezz mégis inkább -ha megtehed- az összképre fókuszálni.

Ezt pedig a legegyszerűbben úgy tudod megtenni, ha megbízható alkalmazottakat találsz.

Ez viszont egyáltalán nem könnyű feladat. Sok cégalapító ugyanis szeretne mindent felügyelni és akár a legapróbb feladatokban is részt venni.

A megfelelő és megbízható csapat segítségével viszont a feladatok egy része már nem a te válladat fogják nyomni. Továbbá az alkalmazottak növelhetik a teljesítményt és új ötletekkel járulhatnak hozzá a vállalkozás sikeréhez. Sőt, akár a felmerülő problémák megoldásához is új nézőpontot biztosíthatnak. Nem ritka, hogy egy vállalkozás sikere a kezdeti csapaton múlik.

Az álomcsapatod létrehozásának a kulcsa az, hogy te magad hatékony vezető legyél. Vezesd példával a csapatod és mindig úgy dolgozz, ahogy másoktól azt elvárnád. Ha például odafigyelsz arra, hogy az alkalmazottakkal kedves és türelmes, egyúttal pozitív legyél, akkor valószínűleg ők maguk is át fogják venni ezt az attitűdöt.

Ami viszont még ennél is fontosabb, hogy bízz meg az alkalmazottakban. Minden csapatnak szüksége van felügyeletre, ez viszont nem jelenti azt, hogy meg kell őket folytani az állandó ellenőrzéssel.

Végezetül fontos, hogy minden alkalmazott esetében hozzájárulj szakmai fejlődésükhöz. Ezt elérheted különböző értékelésekkel, új készségek megtanulásának biztosításával, és a szakmai előmenetel biztosításával.

9. tipp: Aknázd ki a különböző marketingcsatornákat

Az egyik legnagyobb előnye egy modern vállalkozás indításának, hogy számos online csatornához hozzá lehet férni, sokszor minimális költségek mellett. A közösségi média, a keresőmotorok és más eszközök segíthetnek abban, hogy pontosan azokat érd el, akik később az ügyfeleiddé válhatnak.

Egy keresőmotor-hirdetés használatával például tied lehet a Google első találata. A közösségi médián elhelyezett hirdetésekkel pedig pontosan kiválaszthatod, hogy milyen korosztályból milyen érdeklődési körrel rendelkező réteget szeretnél elérni.

Google-search-engine

Ennek köszönhetően pedig korábban elépzelhetetlen mértékben növelheted a vállalkozásod. Mostanra teljes iparágak fejlődtek ki azon képesség köré, hogy a vállalkozások minél pontosabban el tudjanak jutni a lehetséges ügyfelekhez. Ilyen szolgáltatások igénybevételévből pedig kifejezetten a kisebb üzletek profitálhatnak. Hiszen így lehetőséget kapnak akár a legnagyobb brandekkel is felvenni a versenyt.

Egy másik lehetséges megoldás lehet a digitális reklámok készítése, ez azonban kezdetben magas költségekkel járhat. Ezeknek a költsége eltérő lehet, azonban általánosságban egy tv reklám árának a 10%-át emésztik fel.

Vagyis egy hagyományos reklám költségének töredékéért szólhatsz meg tömegeket amivel az ügyfélköröd példátlan mértékben növelhető.

10. tipp: Törekedj az alacsony kiadásokra

Egy vállalkozás indítása mindig költséges folyamat, ráadásul számos előre nem várt kiadás is felmerülhet. Nehéz megtalálni az ideális egyensúlyt a költekezés során, hiszen egyszerre kell törekedned a magas minőségre és a kiadásaid mértékének alacsonyan tartására. Arról nem is beszélve, hogy közben még az inflációval is számolnod kell.

Kezdetben még ha meg is engedheted magadnak, törekedj arra, hogy kizárólag a legszükségesebb kiadásaid legyen. Minden apró spórolás számít.

Íme néhány ötlet, amivel nagyobb mértékben csökkenthetők a kiadásaid:

  • Használj nyílt forráskódú szoftvereket
  • Használj az automatizáláshoz használható eszközöket
  • Keress használt felszerelést
  • Hasznosíts újra annyi anyagot, amennyit csak tudsz
  • Hasonlítsd össze a szolgáltatók árait és próbálj meg minél alacsonyabb árat kialkudni

A legnagyobb kiadás viszont amivel szembe kell majd nézned, az az alkalmazottaid bére lesz. Foglalkoztatni embereket drága, azonban nélkülük a céged sem fog megfelelően működni.

Érdemes lehet például amennyire csak lehetséges, a túlórákat korlátozni. Ez egyúttal azt is jelentheti, hogy az üzemórák számát heti 40-re kell korlátozni, esetleg két részmunkaidős alkalmazottat kell felvenned.

Szintén érdemes lehet megfontolni, hogy egy alkalmazottnak esetleg több munkaköre is van. Ilyen esetben viszont ezt a szerződésbe is foglald bele, illetve megfelelően kompenzáld anyagilag is. Minél nehezebb valakit pótolni, annál értékesebbé válik.

Sikeres vállalkozás

11. tipp: Fektess hangsúlyt az ügyfélszolgálatra

A Zendesk felmérése szerint a fogyasztók 81%-a egyetért abban, hogy a megfelelő ügyfélszolgálat a kulcsa annak, hogy ismét egy szolgltató mellett döntenek.

Ez a szám pedig egyértelműen azt jelzi, hogy a magas színvonalú, ügyfélbarát hozzáállás könnyen lehet, hogy egy üzlet sikerét alapozhatja meg. Ráadásul nem kizárólag a visszatérés esélye lesz nagyobb az ügyfeleknél, hanem egyúttal annak is megnő az esélye, hogy elkezd terjedni az üzleted hírét.

Ezek a folyamatok azonban ellenkező esetben katasztrófális hatást gyakorolhatnak egy üzletre. A korábban említett felmérésből az is kiderül, hogy az ügyfelek 61%-a negatív ügyfélszolgálati élmény esetén inkább választja a konkurenciát.

Vagyis arra kell törekednek, hogy az ügyfeleid és az üzleted közötti élmény a lehető legtöbb esetben pozitív legyen. Fontos, hogy te és a csapatod vidámak és magabiztosak legyetek, és mindig tanusítsatok támogató magatartást. Hiszen akár egy egyszeri kedves köszöntés is megalapozhatja az ügyfeleid véleményét.

Az ügyfélbarát gyakorlat mellett az is fontos, hogy a vevők fel tudják venni a vállalkozásoddal a kapcsolatot. Ezért legyen elérhető a vállalkozás telefonszáma, e-mail címe és amennyiben lehetséges, egy élő chat is. Végezetül bizonyosodj meg róla, hogy az alkalmazottaid válaszolnak az ügyfelek összes kérdésére, illetve az ügyfelek tudnak visszajelzést küldeni.

12. tipp: A siker lebegjen a szemed előtt

Lényeges, hogy a kezdetben kitűzött céljaidat később is használd iránymutatásként. Akkor is, ha már úgy érzed a vállalkozásod képes biztosítani számodra a megfelelő bevételt. A legjobb vállalkozók ugyanis azok, akik nem torpannak meg az első sikereket után, és folyamatosan azon dolgoznak, hogy a cég növekedése is állandó legyen.

Ez jelentheti azt, hogy új területeken is kipróbálod magad, növeled a termelést, új termékeket vezetsz be vagy növeled a vevőid számát.

Csábító lehet számodra, hogy az első sikereket követően új céget alapíts, ezáltal egyszerre két vállalkozást igazgatva. Azonban sokkal fontosabb, hogy az első vállalkozásod legyen teljes mértékben sikeres. Sokkal jobb, ha minden energiádat egyetlen vállalkozásra fókuszálod, mintha megosztanád az időd és az energiádat több vállalkozás között.

Továbbá mindig tartsd szem előtt, hogy a piac és ezáltal a piaci igények folyamatosan változnak. Valószínű, hogy idővel új termékek és trendek ütik majd fel a fejüket. Vagy egy teljesen új design kerít mindenkit hatalmába, és a te vállalkozásod korszerűtlenné válik. Ezért is kiemelten fontos, hogy jól ismerd a vevőid igényeit, és hallgasd meg a visszajelzésüket.

Így indítsd el sikeres vállalkozásod – Útmutató lépésről lépésre

Még egy egészen apró vállalkozás elindítása is összetett feladat lehet. Pontosan ezért 10 egyszerű lépésre bontjuk, hogy mit kell tenned, ezáltal te magad is egyszerűn el fogsz igazodni a teendők sokasága között.

1. lépés: Rés keresése

Az első, egyben a legnehezebb része egy új vállalkozás indításának eldönteni, hogy milyen vállalkozást is szeretnél Találnod kell egy olyan területet amit szívesen csinálsz, és egyúttal pénzt is lehet vele keresni.

Íme néhány kérdés, amiket érdemes lehet magadtól megkérdezni:

  • Milyen készségekkel rendelkezem?
  • Milyen dolgokat szeretek csinálni?
  • Van olyan üzlet, amit hiányol a közösségem?
  • Van olyan szolgáltatás vagy termék aminek a minőségén szerinted tudnál javítani?

A kérdésedre adott válaszok alapján pedig már össze tudsz állítani egy rövid listát a jövendőbeli üzleted legfontosabb szempontjairól.

Bár nem ez a legfontosabb ezen a ponton, mégis érdemes átgondolni, hogy mekkora tőkével rendekezel és hogy hol látod a vállalkozásod 5-10 év múlva. Ugyanis ez segíthet abban, hogy az eddig összegyűjtött ötletek egy részét kiszűrd.

2. lépés: Végezz piackutatást

Még mielőtt bármit is csinálnál győződj meg róla, hogy az ötleted valóban életképes. Ehhez a legegyszerűbb ha két különböző piackutatást is végzel: megvizsgálod a konkurenciát, és egyúttal a lehetséges vevőket is.

Ekkor érdemes azt is azonosítani, hogy pontosan kiket is szeretnél megszólítani. Tedd fel magadnak a kérdést: ki fogja megvenni a termékeimet? Kinek lehet szüksége a szolgáltatásaimra?

Közvéleménykutatás

A kutatás amit végezni fogsz éppen ezért lényeges, hogy minél konkrétabb legyen. Meg kell általa értened, hogy pontosan milyen problémával küszködnek az ügyfelek, és ki kell találnod, hogy ezt milyen módon lehet megoldani. Fontos, hogy a vevőidet korcsoport, jövedelem, tartózkodási hely stb. szerint tudd kategorizálni. Ha ezzel végeztél irány a terep, és próbálj meg te magad is beszélni a lehetséges ügyfelekkel, hiszen csak így tudod alaposabban is megérteni a vevők motivációját.

Most már ismered a lehetséges ügyfeleidet, azonban a konkurenciát még mindig nem. Nézd meg, hogy milyen hasonló üzletek vannak a környéken, milyen szolgáltatások, és a megismerd lehetséges vevőid milyen üzleteket részesítenek előnyben.

Vizsgáld meg, hogy mekkora a kereslet, milyen a kínálat, milyen az árazás, a haszonkulcs, és miként reagál a konkurencia egy új üzlet megjelenésére.

3. lépés: Készíts üzleti tervet sikeres vállalkozásodhoz

Korábban már kitértünk arra, hogy miért lényeges egy jó üzleti terv elkészítése. Ez ugyanis alapjaiban véve fogja meghatározni a vállalkozásod irányát.

Fontos, hogy az üzleti terved minél részletesebb legyen, azonban ezen a ponton még nem kell tökéletesnek lennie.

4. lépés: Válaszd ki a vállalkozásod nevét

A vállalkozás nevének eldöntése hatalmas és fontos lépés. Bármilyen nevet is választasz, az legyen egyértelmű és lényegre törő, hiszen így már csak a céged nevével vásárlókat tudsz megszólítani. Érdemes lehet azonban némi humort vagy szójátékot is belecsempészni a névbe, mivel így az ügyfeleid könnyebben fognak rá emlékezni.

Ezen a ponton érdemes lehet megnézni, hogy az üzletnév generáló AI milyen neveket tanácsol. Ilyen és ehhez hasonló eszközöket bőven találhatsz online, akár a Shopify vagy a Looka honlapján.

Mielőtt véglegesen letennéd a voksod egy név mellett ellenőrizd a cégjegyzékben, hogy a név még nem foglalt.

5. lépés: Hozd létre a sikeres vállalkozásod

A következő lépés már sokkal gyakorlatiasabb és amennyiben az előző lépések során alapos munkát végeztél, könnyű dolgod lesz: el kell döntened, hogy milyen vállalkozási forma számodra az ideális.

A legtöbb vállalkozás kezdetben egyéni vállalkozásként indul. Ez ugyanis lehetővé teszi, viszonylag alacsony adóterhek mellett, akár egy teljes állás kiegészítéseként tesztelni tudd az ötleted élesben.

Amennyiben az ötleted már kezdetben nagyobb vállalást igényel, úgy egy Bt.-t, vagyis betéti társaságot alapítani. Itt viszont fontos, hogy tisztába legyél, a vállakozás vagyonáért a saját ingó vagy ingatlanod lehet a fedezet. ennél biztonságosabb (és költségesebb) vállalkozási forma egy korlátolt felelősségű társaság, vagyis Kft. alapítása. Egy Kft. önálló vagyonnal rendelkezik, így a saját “magánvagyonod” nem láthatja kárát egy kiforratlan ötletnek.

Amennyiben egyből egy Kft.-vel szeretnéd indítani a terveid, szükséged lesz egy ügyvédre és egy könyvelőre. Az ügyvéded a cég létrehozásáért lesz felelős, míg a könyvelő a cég adózását tartja kézben.

Bár egy Kft. magas költségekkel jár, egyúttal számos adókedvezményre és vállalkozói hitelre is jogosulttá válik. Még mielőtt a mélyvízbe vetnéd magad, első körben mindenképpen érdemes egy konzultációt kérni egy könyvelőtől.

6. lépés: Üzleti számla létrehozása

Miután a céged létrejött és rendelkezik céges adószámmal, ideje egy üzleti számla nyitásának. Lényeges, hogy a vállalkozásod pénzügyeit soha ne keverd össze a sajátoddal.

Business-Bank-Account-Management

Az üzleti számlán kizárólag a céged kiadásai és a bevételei mehetnek keresztül, továbbá amennyiben szükséged van rá, céges hitel. Az üzleti számla hasonlóan működik egy hagyományos számlához. Mielőtt egy ilyen számlát nyitnál győződj meg róla, hogy minden elérhető piaci ajánlatot megvizsgáltál.

7. lépés: Tőke biztosítása

Számos módja van annak, hogy tőkét biztosíts a vállalkozásod indulásához. A legkönnyebb megoldás természetes az, ha te magad elő tudod teremteni a forrásaidat. Azonban ez nem minden esetben valósítható meg. Ilyen esetben tanácsos lehet megvizsgálni, hogy milyen piaci lehetőségek állnak rendelkezésedre.

A legtöbb bank például rendelkezik kifejezetten az induló vállalkozások számára létrehozott hitelcsomagokkal. Továbbá akár egy rokontól vagy közeli ismerőstől is kérhetsz hitelt, azonban ilyen esetben erről mindig írjatok szerződést. Szintén egy opció lehet, hogy személyi hitelt veszel fel, aminek segítségével biztosíthatod a vállalkozásod anyagi hátterét.

Az ilyen jellegű hitelek viszont a legtöbb esetben igen magas kamattal járnak, ezért csak utolsó lehetőségként érdemes ehhez folyamodni. Szintén megérhet egy próbát befektetőket keresni, azonban a korai befektetők általában a pénzükért cserébe a cégedből kérnek egy részt. Más szóval az üzlet ezt követően már nem lesz 100%-ban a tied, egyúttal nem hozhatsz meg minden döntést egyedül.

8. lépés: Vegyél fel alkalmazottakat

Előfordulhat, hogy az üzleti terveid megvalósíátáshoz már kezdetben szükséged lesz alkalmazottakra. Ilyen esetben pedig keresned kell valakit, aki kellően megbízható, és képes elvégezni a rábízott feladatokat.

Érdemes már kezdetben tisztázni, hogy induló vállalkozásként az alkalmazott számos különböző feladatot kell, hogy elvégezzen.

Azonban a rugalmasságért és türelemért cserébe a cég növekedésével ő lesz az első ember, aki magasabbra juthat.

Hiring-shaking-hands

9. lépés: Weboldal létrehozása

Mostanra a legtöbb ember online tájékozódik, ezért egy saját weboldal létrehozása elengedhetetlen.

Bármilyen vállalkozást is indíts, a weboldal fontos, hogy áttekinthető legyen, és minden lényeges információt tartalmazzon. Továbbá érdemes az áraidat is már itt tisztázni, hiszen így a vásárlóidat semmilyen meglepetés nem fogja érni.

Dönthetsz úgy, hogy te magad készíted el a weboldalad, vagy fel is fogadhatsz erre a munkára valakit attól függően, hogy milyen technikai tudással rendelkezel.

10. lépés: Indulás

Amint minden a helyére került már csak annyi a dolgod, hogy elindítsd a vállalkozást. Tedd elérhetővé a weboldalad vagy nyisd meg a boltodat és készülj fel az első ügyfeleidre.

Törekedj rá, hogy már az első naptól kezdve profi szolgáltatást tudj nyújtani. Hiszen ahogy mi is írtuk, a kimagasló élmény lehet a kulcsa a vállalkozásod sikerének.

Sikeres vállalkozás indítása GYIK

Hogyan hozzak létre sikeres vállalkozást ha nincs pénzem?

Egy kezdő hogyan indítson be egy sikeres vállalkozást?

Hogyan a legegyszerűbb elkezdeni egy sikeres vállalkozást?

El tudom indítani otthonról a vállalkozásom?

Mi a legnagyobb profittal járó kisvállalkozás?