Egy kisvállalkozás, vagy egy nagy növekedési potenciált kínáló vállalkozás elindítása mámorító lehet. Viszont rengeteg időre, energiára és nem utolsó sorban pénzre van hozzá szükség. Az Egyesült Államokban található Small Business Administration (SBA) adatai szerint az induló vállalkozások nagyjából 90%-a nem éli túl az első 5 üzleti évet. A cégek 21%-a már az első év során elbukik, 30%-a a 2. évre mond csődöt, a többiek 50%-a pedig az 5. évre megy csődbe. A 10 éves statisztikák még ennél is aggasztóbbak, amelyekből az derül ki, hogy a fennmaradó cégek 70%-a nem éli túl az üzleti élet első 10 évét. A kudarcok legnagyobb részét, ahogy az a későbbiekben is kiderül majd, pénzügyi problémák okozzák. Éppen ezért a jól megalapozott pénzügyi stratégiák alkalmazása az induló vállalkozások számára nagyban hozzájárul a vállalkozások fennmaradásához 10 év után is.

Vállalkozás pénzügyek

A képet a Profit from Tech készítette

Egy induló vállalkozás finanszírozása nem kis erőfeszítést igényel, a vállalkozás elindításához szükséges források pedig évről évre egyre magasabbak. Ahogy az a fenti ábrán is jól látszik, egy átlagos induló vállalkozás szintlépéséhez 5,6 millió dollárra van szükség.

Ez hatalmas összeg, amely természetesen csak egy átlag és nincs minden vállalkozáshoz szükség ennyire pénzre. Ez az összeg számos helyről származhat, a barátokat, a családot, a tulajdonos pénzügyi forrásait (megtakarítás, hitelkártyák, ingatlanok elzálogosítása stb). Egy másik megoldást kínálnak a kezdeti finanszírozásra az angyalbefektetők, bár ez azzal jár együtt, hogy az irányítás és a saját tőke egy részét át kell engednünk. Az SBA, amely jelentős forrásokat fordított a korai vállalkozásokra, mára már nem rendelkezik azokkal az erőforrásokkal, amelyek egy induló vállalkozás igényeinek kielégítéséhez szükségesek.

A Techcrunch szerint az alapítók többségének legalább 3 korai finanszírozási körre van szüksége, mielőtt komolyabb befektetésbe kezdhetne. Ennek értelmében világossá válik, hogy mekkora szüksége van a kisvállalkozásoknak egy megalapozott pénzügyi stratégiára, ha sikeresek szeretnének lenni.

Az induló vállalkozások legnagyobb buktatói

A startupok számos ok miatt vallhatnak kudarcot. A sikertelenség legfőbb oka egy olyan ötlet, amire a piacnak nincs szüksége vagy a megvalósítása nem elég hatékony. Számos startup csoport létezik, ahol a tagok megoszthatják egymással MVP-jüket (minimális életképes termék) vagy akár a teljes mértékben kidolgozott ötleteiket. Ezek többsége sajnos azon alapul, hogy min változtasson az alapító és az ő szemszögéből vizsgálja a dolgokat, miközben a piacot nem vagy csak alig veszik figyelembe. Számos termékre vagy szolgáltatásra léteznek forradalminak hitt ötletek, amelyeket jelentősen korlátoz egy iparági vezető. Ahhoz, hogy egy ilyen, vezetőkkel teli piacra történő bejutáshoz jelentős előnyöket kell kínálnod a felhasználóid számára. Jobbnak kell lenned, mint a meglévő termékek és meg kell tudnod különböztetni magad tőlük. Ehhez azonban időre, szakértelemre, tapasztalatokra és nem utolsó sorban sok-sok pénzre lesz szükséged. Ez az utazás nem való mindenkinek. A startup vállalkozások kevesebb, mint 1%-a válik olyan óriássá, amely letarolja a piacot, az Uber-hez, az AirBnB-hez vagy a GrubHub-hoz hasonlóan.

A második legjellemzőbb, ami miatt egy startup kudarcot vallhat, az az, hogy nem rendelkeznek megfelelő pénzügyi stratégiával, ahogy azt az alábbi ábra is jól mutatja.

Vállalkozás problémák

A kép a Profit from Tech tulajdona

Ahogy az az ábráról is kiderül, a sikertelenségek közel 30%-áért pénzügyi problémák felelősek – kiemelt jelentőségű a cash flow (pénzforgalom), amely a pénz be- és kiáramlásokat mutatja. Így tehát a kis- és induló vállalkozások számára a cash flow az elsődleges akadály, éppen ezért, ha sikeresek szeretnének lenni, szilárd pénzügyi stratégiákra van szükségük.

Pénzügyi stratégia kidolgozása induló vállalkozások számára

Hogyan dolgozhatsz ki jobb pénzügyi stratégiát a vállalkozásod sikere érdekében?

Kisvállalkozóként gondoskodnod kell arról, hogy a pénzügyeit szakszerűen és hatékonyan kezeld. A cash flow problémák nem azt jelentik, hogy nem értékesítesz elegendő mennyiségű terméket, habár az értékesítések növelése jó eséllyel javítja a cash flow-t. Ehelyett, ahogy már az imént is említettük, a cahflow a pénz be- és kiáramlások közötti eltérést jelenti, vagyis a problémát könnyen okozhatják a megnövekedett költségek is. A cash flow gondok megoldása a megfelelő pénzügyi stratégia kialakításával lehetséges, amely kulcsfontosságú a vállalkozás sikerére nézve. Segítségedre lehet a:

  1. Jobb tervezés
  2. Továbbfejlesztett adósságbehajtás
  3. Számla faktoring

Jobb tervezés

A jobb pénzügyi tervezés egyik célja a lehetséges problémák elkerülése. Azáltal, hogy azonosítjuk, milyen tényezők vezethetnek a probléma kialakulásához és milyen hatással vannak ezek a tényezők egymásra, proaktív stratégiákkal felvehetjük velük a harcot, ha cash flow problémák merülnek fel.

A korábbi pénzügyi adataid alapján készíthetsz prediktív modelleket is, amelyek segítenek megbecsülni, hogy a múltbeli teljesítmény alapján feltehetően mikor számíthatsz pénzforgalmi problémákra a jövőben. Ha pénzügyileg felkészült vagy és tisztában vagy a számokkal, jobb tárgyalási pozícióba helyezheted magad, amikor a hitelezőkkel vagy befektetőkkel tárgyalsz. Egy további módszer, hogy a vállalkozás létrehoz egy készpénzhiány elleni alapot, úgy, hogy a bevételeinek egy részét készpénz formájában félreteszi a pénzforgalmi problémákat. Alternatív megoldásként az is szóba jöhet, hogy szerződést kötsz egy bankkal, aki nehéz helyzetekben kisegít. Ne feledd, hogy a hitelkeret nem hagyományos kölcsön és gyakran magasabb kamatlábak vonatkoznak rá. Ezek a hitelek rövid távú hidat képeznek mindaddig, amíg a pénz beáramlás nem éri utol a kiáramlást. A kölcsönt ekkor kamatostul visszafizetik a banknak.

Adósságbehajtás

A hosszú fizetési határidők és a kiegyenlítetlen számlák gyakran csődközeli állapotba sodorják a vállalkozásokat, ugyanis a cégnek kell fizetnie az árukért és szolgáltatásokért, miközben azt várja, hogy megérkezzen a pénze az ügyfelektől. Ilyenkor még inkább felértekelődik egy jó pénzügyi stratégia jelentősége. Egy 2016-os adat szerint az egyesült államokbeli kisvállalkozásoknak összesen 825 milliárd dollárral tartoztak, ami vállalkozásonként nagyjából 84 000 dollárnak felel meg.

Ez azt jelenti, hogy a vállalkozásod azért nem tudja használni a saját pénzét, nem tudja kifizetni a saját embereit és nem tud növekedni, mert a vevők nem fizetnek időben. A kifizetetlen számlák száma globálisan növekvő trendet mutat, habár a nagyobb, szilárd alapokkal rendelkező vállalkozások bármikor felkereshetik a bankokat, akik különféle konstrukciók révén biztosíthatják a pozitív cash flow-hoz szükséges forrásokat. A kisebb vagy induló vállalkozások esetében nem ilyen egyszerű a helyzet, ők ugyanis nem rendelkeznek elegendő tőkével, banki kapcsolatokkal vagy bizonyított múlttal az ilyen problémák kivédéséhez. Ilyen körülmények között a vállalkozások könnyedén csődbe mehetnek, még akkor is, ha a kezdeti üzleti koncepciójuk zseniális, pusztán amiatt, mert az üzleti modelljük, annak is a pénzügyi része hibás.

A korábbi tanácsok nagy része a behajtási szolgáltatást jelölte meg végső lehetőségként. Mivel az inkasszó vagy a jogi úton történő behajtás jelentősen rontja a két cég kapcsolatát. Így az volt a megszokott, hogy az ügyfél másik beszállítóhoz fordul, ezzel tovább károsítva a vállalkozás működését.

Az adósság behajtására azonban nem csak negatív stratégiákkal van lehetőség. Légy közvetlen az ügyfeleiddel és magyarázd el nekik, hogy miért fontos a határidőben történő fizetés, és – ahogy a B2B értékesítéseknél megszokott – kínálj nekik kedvezményeket, ha gyorsan kifizetik a számláikat. Jó megoldás lehet például, ha 2% kedvezményt kínálsz a végösszegből, ha a számlát 10 napon belül rendezik. Amennyiben ugyanez mondjuk 30 napon belül történik meg, nincs kedvezmény. A pénz minden cég életében fontos szerepet játszik és a legtöbben külön tervet dolgoznak ki arra, hogy ezeket a kedvezményeket igénybe tudják venni. Ezzel mindkét fél nyer, hiszen az ügyfél pénzt spórol, a vállalkozás pedig hamarabb jut hozzá saját pénzéhez.

Számla faktoring

Egy teljes körű pénzügyi stratégia egyik legfontosabb eleme a számla faktoring, amellyel alapvetően kétféle módon juthatsz hozzá a pénzedhez. A klasszikus számla faktoring keretében a szervezet a már kiállított számla ügyintézését egy harmadik félnek adja át. A számla összegét a harmadik fél megelőlegezi a vállalkozás számára, a kezelési költséget és a faktorcég költségeit leszámítva, ezzel biztosítva a megfelelő cash flow-t. A klasszikus faktoringgal tehát a vállalkozás eladja a még nem teljesített, de már kiállított számláját a faktorcégnek, az ügyfél pedig a faktor felé fogja kiegyenlíteni a számlát. A vállalkozás így egy minimális díj ellenében néhány nap alatt hozzájuthat ahhoz a pénzhez, amelyre extrém esetekben akár 180 napot is várnia kellene.

A másik módszer a számla kedvezmény, amellyel a vállalkozás házon belül tudja tartani a számláit, viszont az ezekből származó készpénzhez mindaddig hozzáférhet, amíg igazolni tudja, hogy folyamatban van a beszedés.

A kisvállalkozások mindkét eszközt előszeretettel alkalmazzák, hiszen ezek révén úgy juthatnak pénzhez (ráadásul a sajátjukhoz), hogy közben nem veszítenek részesedést vagy profitot saját cégükben, mivel a pénzintézet előre biztosítja számukra a készpénzt. Ez a megoldás nem inkasszó, hanem a hétköznapi számla beszedés, amely egy erre szakosodott, harmadik fél feladata. A nemfizetés kockázatát a harmadik fél vállalja, a felszámított díj így a kockázattal arányos.

Ha a vállalkozás korábban még soha nem faktoráltatta számláit, azt javasoljuk, hogy pénzügyi stratégia tervezés előtt mindenképpen járj utána és próbáld ki a folyamatot, hasonlítsd össze a számla finanszírozási lehetőségeket és derítsd ki, hol éri meg legjobban faktoráltatni számláid. A faktorálás révén akkor férhetsz hozzá saját pénzedhez, amikor arra a legnagyobb szükséged van.

Nem győzzük hangsúlyozni, hogy mielőtt bármit is csinálnál, ha a vállalkozásodról és pénzügyekről van szó, mindenképp győződj meg róla, hogy elvégezted a megfelelő kutatást és a lehető legjobb, leinformálható, megbízható faktoring céget választottad.

Ne feledd, szakosodj!

Vállalkozásként a legfőbb feladatod az ügyfelek igényeinek kielégítése. Éppen ezért összpontosíts arra, amiben erős vagy és arra, ami a legnagyobb hatással van az üzletre, a kevésbé fontos vagy operatív feladatokat pedig szervezd ki. A kiszervezés remek lehetőség az üzleti folyamatok optimalizálására, különösen akkor, ha az így szerzett idő és erőforrások hasznosabb tevékenységekre fordítható. Amikor az üzleti növekedés finanszírozása, a havi számlák kifizetése vagy készpénz felhalmozása a cél, a faktoring lehet az egyik legjobb megoldás. Ezzel javíthatod a cash flow-t és elkerülheted, hogy saját tartalékaidhoz kelljen nyúlnod. Nem vezethetsz úgy egy vállalkozást, hogy a beszállítók nem szállítják le megrendeléseid vagy, ha tartozás miatt kikapcsolják a közműveket.

Záró gondolatok

Ezzel el is érkeztünk pénzügyi stratégiáról szóló cikkünk végéhez. Írásunkban kitértünk a pénzügyi stratégia jelentőségére, a kisvállalkozások leggyakoribb problémáira és arra is hoztunk ötleteket, hogy hogyan lehet ezeket megoldani. Bízunk benne, hogy hasznosnak találtad és sikerült új információkat szerezned a megfelelő pénzügyi tervezéssel kapcsolatban. Az induló vagy kisvállalkozások számára elengedhetetlen egy jót átgondolt pénzügyi stratégia, ami nagyban hozzájárulhat a cég sikeréhez.