Správna voľba kryptopeňaženky je prvé a najdôležitejšie rozhodnutie pred vstupom do sveta kryptomien. Predtým, než budete kdekoľvek nakupovať kryptomeny, je nevyhnutné, aby ste si stiahli aplikáciu bezpečnej a ľahko použiteľnej krypto peňaženky. Nielenže budete mať svoje kryptomeny stále k dispozícii, ale budete môcť s ľahkosťou posielať a prijímať platby kam potrebujete, a vaše prostriedky budú v bezpečí. V tejto recenzii si predstavíme najlepšie krypto peňaženky v roku 2023.

Vysvetlíme si, čo krypto peňaženka vlastne je, ako funguje, ako sa používa, ako fungujú privátne kľúče a adresy. Predstavíme vám tri typy Bitcoin peňaženiek, ukážeme vám, ako si správne vybrať peňaženku na základe vašich potrieb a skúseností a oboznámime vás s možnými poplatkami jednotlivých peňaženiek. V tomto návode vám tiež ukážeme, ako si vytvoriť kryptopeňaženku a predstavíme si aj technologické a finančné možnosti, ktoré krypto peňaženky prinášajú.

Obsah

Najlepšie kryptopeňaženky v roku 2023 – zoznam

Predtým, než sa pustíme do podrobnejšieho rozboru najlepších kryptomenových peňaženiek pre rok 2023, uvádzame nižšie zoznam kryptopeňaženiek, ktoré budeme rozoberať.

 1. Best Wallet najlepšia krypto peňaženka pre rok 2023, ktorá rieši mnoho problémov súčasných kryptopeňaženiek
 2. eToro celkovo najlepšie hodnotená obchodná platforma s vlastnou kryptopeňaženkou
 3. OKX kryptoburza s kryptopeňaženkou, ktorá umožňuje rýchly nákup a predaj kryptomien
 4. Binance renomovaná obchodná platforma s vlastnou aplikáciou kryptopeňaženky
 5. Coinbase najlepšia voľba kryptopeňaženky pre začínajúcich investorov
 6. Huobi najlepšia krypto peňaženka pre pasívny príjem, ktorá podporuje mnoho tokenov
 7. Trezor bezpečná hardvérová krypto peňaženka, ktorú nemožno hacknúť
 8. Metamask krypto peňaženka najkompatibilnejšia s Web3 aplikáciami
 9. Trust Wallet – používateľsky prívetivá krypto peňaženka, ktorá podporuje NFT tokeny

Kryptomeny su vysoko rizikové investície. Investori z UK a EU nie sú nijako chránení.

Recenzie na najlepšie kryptopeňaženky

1. Best Wallet najlepšia krypto peňaženka pre rok 2023, ktorá rieši mnoho problémov súčasných kryptopeňaženiek

Best Wallet sa nachádza na vrchole nášho rebríčka najlepších kryptopeňaženiek pre rok 2023. Táto viacreťazcová peňaženka pre kryptomeny bola vytvorená na riešenie niektorých problémov súčasných peňaženiek. Eliminuje napríklad potrebu veľkého počtu peňaženiek pre rôzne blockchainy, disponuje novinkami o kryptomenách v rámci svojej aplikácie, sieťovými mostami a NFT trhoviskom.

Best Wallet - najlepšia krypto peňaženka

S cieľom riešiť tieto problémy vytvoril vývojársky tím Best Wallet dôkladný ekosystém Web3, ktorý zahŕňa všetky aspekty spravovania digitálnych aktív. Používatelia Best Wallet teraz môžu pracovať s menami, tokeny a NFT z mnohých reťazcov vrátane Bitcoin, Ethereum, Polygon a BNB. Best Wallet sa momentálne nachádza vo 2. fázy, v ktorej si token zatiaľ nemôžete kúpiť. V závislosti od toho, ako často užívatelia používajú aplikáciu alebo ako sú aktívni na sociálnych sieťach, tím počas 6. fázy odmení early adopters a power users podielom 10 % z celkovej ponuky.

Best DEX je súčasťou kryptopeňaženky Best Wallet. Táto peňaženka zahŕňa decentralizovanú burzu, ktorá vám umožňuje obchodovať s tokeny na podporovaných blockchainoch. Na jej využívanie prostredníctvom prehliadača sa nemusíte registrovať. Aby ste mohli začať službu využívať, stačí, ak pripojíte svoju peňaženku s kryptomenami. Best DEX ponúka analýzu tokenov, sentiment, prehľad trhu a sofistikované cenové grafy – to sú len niektoré z funkcií, ktorými táto burza disponuje.

Best Dex - Best Wallet kryptopeňaženka

Okrem toho sa tí, ktorí pravidelne používajú decentralizované burzy, budú môcť zúčastniť na krypto airdrope. Vývojarsky tím sa už čoskoro chystá na spustenie projektu. Sledujte Best Wallet na Twitteri a na telegramovom kanáli, aby ste získali aktuálne informácie a nič vám neuniklo.

Kryptomeny sa považujú za vysoko rizikové investície. Investovaním do kryptomien riskujete stratu svojho kapitálu.

2. eToro celkovo najlepšie hodnotená obchodná platforma s vlastnou kryptopeňaženkou

Kryptopeňaženka eToro predstavuje bezpochyby jednu z najlepších kryptopeňaženiek pre 2023. Nie je to len peňaženka, ale aj online sociálna investičná platforma. Je jednou z najregulovanejších a najbezpečnejších krypto platforiem na trhu. Investori sú chránení bezpečnostnými reguláciami CySEC, FCA, ASIC, SEC, GDPR. Obchodovanie je tu obzvlášť výhodné nakoľko je bez poplatkov (iba spread poplatky) a zahŕňa viac ako 500 obchodovateľných kryptotrhov. Svoje kryptomeny si môžete nechať v ich vstavanej krypto peňaženke ktorá je naprosto bezpečná, a neustále k dispozícii, na dosah ruky.

Ak chcete aj napriek bezpečnosti platformy eToro byť zodpovedný za svoje privátne kľúče sami, doporučujeme vám si stiahnuť aplikáciu eToro Money Crypto pre mobilné zariadenia. Táto peňaženka je rovnako bezpečná a používateľsky prívetivá, ako napríklad Coinbase Wallet. V prípade straty svojich privátnych kľúčov vám ako jediná platforma na svete dokáže eToro pomôcť s ich obnovením.

najlepšia krypto peňaženka

V aplikácii kryptopeňaženky eToro môžete navyše veselo obchodovať bez nutnosti sa pripojiť na iné swapy. Hovoríme o viac ako 500 burzových trhoch v rámci jednej aplikácie. Minimálna hodnota obchodu pri kryptomenách predstavuje na eToro iba 10 $. Okrem bežného spread poplatku si platforma eToro neberie absolútne žiadnu províziu. Napríklad pri Axie Infinity alebo Solane je tento poplatok iba 2,9%.

Vklady a výbery sú bezplatné, pokiaľ sú v dolároch. Najlepšiu vychytávku obchodnej platformy eToro však predstavuje funkcia kopírovania obchodovania. Niektorí obchodníci tu verejne zdieľajú svoje portfólia, čo im prináša ďalší pasívny zisk. Ostatní užívatelia môžu kopírovať ich portfólio a obchodovať s rovnakými aktívami, a tým pádom dosahovať rovnaké výnosy. Nemusíte reálne vôbec vedieť obchodovať, stačí vám si nájsť úspešného verejného obchodníka a skopírovať jeho stratégiu. Je to rovnako jednoduché, ako si vytvoriť eToro účet, ktorý je úplne zdarma.

Kryptomeny sa považujú za vysoko rizikové investície. Investovaním do kryptomien riskujete stratu svojho kapitálu.

3. OKX kryptoburza s kryptopeňaženkou, ktorá umožňuje rýchly nákup a predaj kryptomien

najlepšia krypto peňaženkaOKX je jednou z platforiem na výmenu kryptomien s najdlhšou históriou a skúsenosťami na trhu. Bezpochyby ide o jednu z hlavných platforiem na obchodnom trhu pre Bitcoin, Ethereum, ale aj mnohé ďalšie kryptomeny.

Má zastúpenie vo viac ako 130 krajinách a jej sídlo je na Malte. Pôvodne je však z Číny a neskôr zmenila svoje sídlo, no väzby na pôvodnú hongkongskú kanceláriu stále prevládajú. OKX je jednou z najdôležitejších búrz na trhu, ktorá patrí do Tier 1, pretože má jednu z najvyšších úrovní obchodovania.

najlepšia krypto peňaženka

Medzi hlavné črty platformy OKX patrí obchodovanie s kryptomenami a derivátmi. Na rozdiel od iných platforiem nie je regulovaná FCA, ale považuje sa za bezpečnú a spoľahlivú platformu. OKX využíva technológiu TradingView, ktorá poskytuje skvelú grafickú kvalitu. Maximálna úroveň pákového efektu je 5:1, čo je ideálne na špekulácie v krátkodobom a strednodobom horizonte. Jednou z najvýznamnejších služieb je peňaženka, pričom táto služba nie je bežná na všetkých platformách.

najlepšia krypto peňaženka

Táto platforma ponúka širokú škálu kryptomien, pričom konvertuje približne 30 miestnych mien na USDT, ETH, BTC alebo iné kryptomeny. K dispozícii máte rôzne spôsoby platby, ktoré vám umožnia vykonávať vaše transakcie.

Výhody

 • Veľmi nízke obchodné poplatky vo výške 0,15 spreadu, čo je výrazne menej v porovnaní s inými platformami
 • Ponúka bezplatné provízie tým, ktorí obchodujú s digitálnymi menami
 • Ponúka viac ako 180 kryptomien a tokenov
 • Ponúka metaverse a NFT trh
 • Široký výber trhov

Nevýhody

 • Ako platobné možnosti akceptuje iba digitálne meny

Kryptomeny sa považujú za vysoko rizikové investície. Investovaním do kryptomien riskujete stratu svojho kapitálu.

4. Binance renomovaná obchodná platforma s vlastnou aplikáciou kryptopeňaženky

Platformu Binance snáď ani netreba predstavovať. Ide o najväčšiu kryptomenovú burzu na svete s najväčším počtom kryptoaktív. Binance je natoľko úspešnou a populárnou burzou, že má aj svoj vlastný blockchain Binance Smart Chain (BNB chain). Ekosystém tohto blockchainu, ktorý je ako stvorený pre tvorbu decentralizovaných aplikácii, poháňa natívny token BNB, ktorý patrí medzi najlepšie kryptomeny. Z hľadiska svojej celkovej trhovej kapitalizácie sa dlhodobo drží medzi top 5 kryptomenami na svete.

Spoločnosť Binance vytvorila aj vlastnú krypto peňaženku, ktorú môžete používať aj na mobilných zariadeniach, a pritom neprídete o žiadne funkcie. Je síce náročnejšia na používanie, ale je technicky jednou z najprepracovanejších. Táto peňaženka vás napríklad dokáže informovať o výkyvoch cien a uskutočnených obchodoch použitím push-up notifikácií. Používaním aplikácie kryptopeňaženky sú kryptomeny uchovávané spoločnosťou Binance a každý prevod kryptomien mimo Binance musí byť preto najprv autorizovaný samotnou spoločnosťou. Ide však o úplne bezpečnú kryptopeňaženku a nemusíte sa o svoje financie báť. Ojedinele sa však môžete stretnúť s dlhším spracovaním transakcií.

V prípade, že by ste chceli mať plnú kontrolu nad svojimi kryptomenami vy sami, doporučujeme vám stiahnuť Trust Wallet. Ide o peňaženku od spoločnosti Binance, no v tomto prípade ste držiteľmi privátneho kľúču vy a preto ste plne zodpovedný za svoje financie. V prípade straty tohto kľúču vám ani zákaznícka podpora Binance nebude vedieť pomôcť získať opätovný prístup k vašim financiám. Dobre si teda vyberte čo vám viacej bude vyhovovať. Ak vás kryptopeňaženka Trust Wallet zaujala, určite vás poteší, že sa jej budeme v tejto recenzii venovať bližšie. Trust Wallet bude poslednou hodnotenou krypto peňaženkou v tomto článku, no rozhodne nie najhoršou. Patrí medzi najkompatibilnejšie peňaženky s Web3 aplikáciami.

5. Coinbase najlepšia voľba kryptopeňaženky pre začínajúcich investorov

Väčšina investorov vstúpila do kryptomenového sveta práve cez kryptopeňaženku Coinbase. Funguje už od roku 2012 a v tom čase bola jednou z veľmi mála platobných kryptobrán, cez ktorú ste si mohli a stále môžete kúpiť kryptomeny jednoducho prostredníctvom kreditnej alebo debetnej karty. V porovnaní s inými poskytovateľmi rovnakých služieb má síce trochu vyššie poplatky, ale to užívateľom vynahradzuje svojím prehľadným rozhraním a rýchlosťou. Navyše všetky obchody v rámci Coinbase sú úplne zadarmo a vy si môžete medzi sebou meniť ktorékoľvek kryptomeny úplne zadarmo. Takisto transakcie v rámci Coinbase sú zadarmo. Ak patríte k  začínajúcim investorom, Coinbase predstavuje vhodnú voľbu pre prvý nákup kryptomeny. Priamo v peňaženke nájdete podrobné návody, ako nakupovať a obchodovať s kryptomenami.

Coinbase využíva viac ako 70 miliónov užívateľov čo svedčí o dôvere, ktorú si táto platforma rokmi vyslúžila od svojich investorov. Táto platforma drží viac ako 98 % kryptomien v offline peňaženkách, vďaka čomu je dostatočne chránená proti hackerským a iným útokom, ktoré sú v kryptosvete bežným javom. Ako sme už ale spomenuli, Coinbase má pomerne vysoké poplatky. Výška poplatkov predstavuje až 1,49 – 3,99 % za nákup vo fiat mene.

6. Huobi najlepšia krypto peňaženka pre pasívny príjem, ktorá podporuje mnoho tokenov

Platformu Huobi môžete používať dvoma spôsobmi. Pokiaľ veľa obchodujete, môžete svoje aktíva uchovávať na kryptoburze. Burza Huobi si účtuje veľmi malý poplatok vo výške 0,20 $ za obchod. V tomto prípade za  bezpečnosť kryptomien zodpovedá Huobi, a je zároveň držiteľom vašich privátnych kľúčov. Huobi predstavuje bezpečnú burzu a v prípade zabudnutia prihlasovacích údajov si jednoducho resetujete heslo kontaktovaním zákazníckej podpory. Pokiaľ si chcete svoje aktíva spravovať sami a byť za ich bezpečie plne zodpovední, využite aplikáciu peňaženky Huobi pre iOS a Android. Huobi Wallet je peňaženka, ktorá vám po vytvorení kryptoadresy vygeneruje privátny kľúč, ktorý je potrebné si niekde bezpečne uchovať. Prístup k svojim kryptoaktívam budete mať teda len vy a Huobi za ne už nijakým spôsobom nebude zodpovedať.

Táto peňaženka podporuje veľmi veľa kryptomenových tokenov, a predstavuje preto obľúbenú voľbu kryptoinvestorov. Oceňujeme tiež DeFi služby peňaženky Huobi, ktoré používateľom prinášajú denne generované pasívne zisky zo stakingu alebo uzamknutia ich tokenov na prednastavenú dobu. Na čím dlhšie sa rozhodnete svoje kryptomeny uzamknúť, tým väčšia bude vaša pasívna provízia. Kryptopeňaženka Huobi je kompatibilná s ERC-721 technológiou, takže v nej môžete uchovávať tiež NFT.

7. Trezor bezpečná hardvérová krypto peňaženka, ktorú nemožno hacknúť

Trezor je v našej recenzii prvou hardvérovou peňaženkou. Kryptomeny sa v peňaženke uchovávajú mimo blockchainu v offline hardvérovom zariadení podobnom USB kľúču. Ide o najbezpečnejšiu formu úschovy kryptomien a je ideálna na držanie kryptomien, ktoré plánujete dlhodobo uchovávať. Trezor sa v podstate dá považovať za papierovú offline peňaženku. Je nemožné ju akokoľvek hacknúť a nedá sa do nej nijakým spôsobom dostať online, pokiaľ nie je zapojená. Pokiaľ by sa jej aj náhodou zmocnil nejaký hacker, potreboval by na jej používanie PIN kód, aby ju vedel použiť.

Navyše po každom zadaní zlého hesla exponenciálne rastie doba potrebná na čakanie pred ďalším pokusom. To poskytuje dostatočný čas na presun vašich kryptomien do inej peňaženky. Samozrejme na to ale potrebujete mať uložený váš Trezor súkromný kľúč potrebný na obnovenie prístupu. Ak ho však nemáte, k svojim kryptomenám sa už nedostanete. Preto by ste mali mať niekde bezpečne uloženú frázu na obnovenie prístupu.

Trezor je síce veľmi bezpečná kryptopeňaženka, rozhodne ale nie je určená na bežné denné obchodovanie alebo transakcie. Manipulácia s ňou dlho trvá a mali by ste ju preto používať iba na dlhodobé uchovávanie kryptomien. Navyše je potrebné si peňaženku Trezor kúpiť, nakoľko každú transakciu v tejto peňaženke musíte fyzicky autorizovať použitím hardvéru. Momentálne si ju v slovenských online obchodoch s hardvérom môžete zakúpiť za okolo 80 eur.

8. Metamask krypto peňaženka najkompatibilnejšia s Web3 aplikáciami

Metamask je jednou z prvých masovo adoptovaných krypto peňaženiek vďaka používateľsky prívetivému rozhraniu. V súčastnosti podporuje iba Ethereum Virtual Machine (EVM) blockchainové siete, ako napríklad: Ethereum, BNB blockchain, Fantom, Matic, Moonriver. Všetky tokeny sú v nej buď TRC-20, alebo BEP-20. Ďalej dokáže pracovať so všetkými NFT tokenmi ERC721 a ERC115.

Prihlásenie cez Metamask podporujú takmer všetky Web3 decentralizované aplikácie. Registrácia na rôznych platformách preto prebieha veľmi rýchlo a nemusíte sa obťažovať vyplňovaním formulárov pri registrácii. Navyše to poskytuje dosť vysokú formu anonymity. To môže predstavovať výhodu napríklad v online kasínach, lebo vďaka peňaženke Metamask nemusíte riešiť proces overenia KYC. Nikoho tam nezaujíma, kto ste, jednoducho sa prihlásite pripojením krypto peňaženky. Táto kryptopeňaženka je stále jednou z najpopulárnejších, o čom svedčí aj jej 20-miliónová komunita používateľov.

Okrem prístupu k decentralizovaným aplikáciám vrátane DEX búrz má Metamask v sebe zabudovaný swap s názvom Metamask swap, ktorý však nie je najvýhodnejší svojimi poplatkami. Môžete v ňom však ale veľmi rýchlo a jednoducho zamieňať jeden token za druhý bez nutnosti pripájania sa k iným dApp aplikáciam.

9. Trust Wallet – používateľsky prívetivá krypto peňaženka, ktorá podporuje NFT tokeny

najlepšia krypto peňaženkaV neposlednom rade vám chceme predstaviť technicky nabitú krypto peňaženku Trust Wallet. Momentálne už podporuje okolo 55 rozdielnych blockchainov a je prakticky schopná uchovať akékoľvek digitálne aktívum. Ak spočítame aktíva na všetkých týchto blockchainoch, vyjde nám číslo blízke miliónu. Navyše ako bonus vďaka tejto peňaženke môžete získať slušný pasívny príjem. Krypto peňaženka priamo vo svojich nastaveniach ponúka možnosť krátkodobo alebo dlhodobo stakovať svoje kryptomeny za zaujímavejšie percentuálne ročné zhodnotenie ako v ktorejkoľvek banke sveta. Takto uzamknuté kryptomeny si však môžete kedykoľvek vybrať bez poplatkov za príliš skoré zrušenie alebo čiastočný výber financií. Manipulácia s Trust Wallet DeFi produktami je vysoko flexibilná a výhodná. Táto krypto peňaženka má v sebe vyhľadávač decentralizovaných aplikácii pre blockchainy Binance Smart Chain a Ethereum. Veľmi jednoducho tak môžete nájsť a používať horúce novinky Web3 trhu. Jedným kliknutím viete instantne používať DeFi platformy, obchodovať s NFT alebo hrať play to earn hry.

najlepšie krypto peňaženky

Porovnanie detailov prvých piatich kryptopeňaženiek

V tabuľke nižšie môžete porovnať 5 najlepších kryptopeňaženiek v roku 2023:

Peňaženka  Podporované tokeny Poplatky Poplatky za posielanie BTC Mobilná aplikácia
eToro Viac ako 75,

(vyše 500 trhov)

Bez poplatkov

(iba spread poplatky)

Bez eToro poplatkov, iba sieťové poplatky Áno
Binance Viac ako 1 000 trhov 0,1% za obchod 0,0005 BTC Áno
Coinbase Viac ako 100 1,49 % – 3,99 % za obchod Iba sieťové poplatky Áno
Huobi Viac ako 200 0,2 % za obchod 0,0001 BTC Áno
Trezor Viac ako 1 800 0,2 % za obchod Iba sieťové poplatky Nie

Čo je to krypto peňaženka?

Kryptopeňaženka predstavuje základný nástroj na uchovávanie kryptomien. Od svojho vzniku pred viac ako 10 rokmi prešla dlhú cestu a pomaly sa začína tešiť širokému prijatiu nielen medzi priaznivcami moderných finančných technológií. V dnešnej dobe je používanie kryptopeňaženky rovnako jednoduché ako aplikácie na objednávanie donášky jedla alebo taxi aplikácie. Kryptopeňaženku eToro si môžete stiahnuť na Google Play alebo App Store. Prekvapí vás hlavne svojím používateľsky prívetivým rozhraním a minimalistickým dizajnom.

najlepšie kryptopeňaženky

Kryptopeňaženka eToro však nepredstavuje jedinú dobrú bitcoinovú peňaženkou. V tejto recenzii sme vám predstavili hneď niekoľko alternatív kryptopeňaženiek pre nákup, uchovávanie a predaj Bitcoinu. Existuje viacero typov kryptopeňaženiek, ale všetky v podstate fungujú rovnako. Najprv si peňaženku založíte, potom si zapíšete privátny kľúč alebo frázu na obnovenie prístupu a následne peňaženku používate podobne ako internet banking pri klasických fiat menách. Jednu z najbezpečnejsích kryptopeňaženiek predstavuje však práve eToro.

Na čo potrebujem kryptopeňaženku?

Kryptopeňaženka slúži na uchovávanie, odosielanie a prijímanie digitálnych aktív. Tak ako aj pri bežných fiat menách, na uskutočnenie transakcie potrebujete mať založený účet v aplikácii kryptopeňaženky. Tak ako odosielateľ tak aj prijímateľ, obe strany musia mať peňaženku na rovnakom blockchaine pre uskutočnenie transakcie. To však vďaka blockchain technológii môžete urobiť „peer-to-peer” bez banky, ako sprostredkovateľa a validátora transakcie. Navyše digitálne peniaze sú plne vo vašom vlastníctve a žiadna tretia strana, ako napríklad banka, vám na ne nemá ako siahnuť.

Ak obchodujete na kryptotrhu a vlastníte kryptomeny, s ktorými momentálne neobchodujete, je bezpečnejšie si ich uložiť do kryptopeňaženky, ako ich nechať na burze. Môže sa stať, že burzu hacknú a vy prídete o svoje financie. Mali by ste mať nad svojimi tokenmi neustálu kontrolu a ideálne ich skladovať offline, mimo blockchainu. Kedykoľvek by ste chceli obchodovať so svojimi uloženými kryptomenami, stačí si ich opätovne zaslať naspäť na adresu vašej kryptopeňaženky.

Za výhodu kryptopeňaženiek považujeme tiež to, že vďaka držaniu niektorých kryptomien môžete generovať zaujímavý pasívny príjem. Mnohé kryptoprojekty ponúkajú pasívny príjem tým, ktorí dlhodobo držia ich natívne tokeny vo svojej peňaženke. Taktiež môžete získať rôzne nové tokeny pri takzvaných krypto airdropoch.

Ako funguje krypto peňaženka?

V tejto sekcii si zhrnieme najdôležitejšie poznatky, ktoré sú nevyhnutné k používaniu kryptopeňaženiek a celkovo k manipulácii s kryptomenami. Hovoriť budeme o privátnych kľúčoch, adresách a poplatkoch. Je dôležité rozumieť všetkému, aby sa vám nestalo, že kvôli banálnej chybe prídete o svoje peňažné prostriedky.

Privátne kľúče a fráza na obnovenie prístupu

Čo sú to privátne kľúče a na čo slúžia, sa dozviete v tejto časti našej recenzie. Pred tým, než existovali kryptomeny, bolo jedinou možnosťou obchodovania či nakupovania cez internet pomocou internet bankingu. Vytvorenie krypto peňaženky je v podstate podobné internet bankingu. Okrem toho, že peniaze v krypto peňaženke si spravujete sami, hlavným rozdielom používania je jej zabezpečenie. V prípade straty alebo zabudnutia loginu v banke môžete do nej zájsť, prípadne zavolať na zákaznícku linku a po autorizácii KYC vám vygenerujú nový login. Toto je však trochu zložitejšie pri používaní krypto peňaženky. Po vytvorení krypto peňaženky obdržíte privátny kľúč alebo frázu na obnovenie prístupu. Obidva spôsoby slúžia na prihlásenie do peňaženky a v prípade ich straty neexistuje spôsob, ako ich obnoviť.

Súkromný kľúč sa skladá zvyčajne so 64 znakov, pričom ide o kombináciu čísiel, písmen a špeciálnych znakov. Nedá sa zapamätať, a preto neskôr vznikli kombinácie 12 slov v podobe fráz na obnovenie prístupu. Používajú sa úplne rovnako, akurát si ich dokážete ľahšie zapamätať. Tak či onak, starostlivo si uchovajte tieto citlivé informácie.

Kryptoadresy

Každá krypto peňaženka má v sebe až niekoľko adries. Preto je dôležité vedieť čo to je, a ako s nimi pracovať. Pri transakciách je potrebné vedieť, že kryptomeny môžete posielať iba v rámci blockchainu, v ktorom sa používajú. Napríklad nemôžete poslať niekomu Bitcoin na adresu vytvorenú na sieti Ethereum a naopak. Kryptoadresy sú veľmi podobné súkromným kľúčom, a preto je dôležité vedieť, ako sa používajú. V nižšie zobrazenom obrázku vidíte príklad, ako vyzerá adresa Bitcoin blockchainu.

 

najlepšia kryptopeňaženka

To v praxi znamená, že pokiaľ si budete chcieť odniekiaľ zaslať Bitcoin do tejto peňaženky, potrebujete zadať ako adresu prijímateľa 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa.

V dnešnej dobe sú už však vďaka QR kódom, ktoré urýchľujú vyplňovanie adresy, transakcie používateľsky prívetivejšie.

Poplatky

Používanie kryptopeňaženiek je síce bezplatné, no transakcie majú svoje poplatky. Zo začiatku každý blockchain udržovali v chode ľudia, ktorý poskytovali výpočtový výkon ich hardvéru na validáciu a operabilitu siete. V dnešnej dobe je už viacero technických riešení na správu a fungovanie blockchainu, no faktom je, že transakcie sú stále spoplatnené. Každá sieť má rozličné poplatky, ktoré sa určujú buď aktuálnym vyťažením siete, alebo hodnotou transakcie. Pri každej transakcii vám však krypto peňaženka zobrazí predpokladanú sumu transakcie a je na vás, či v nej budete pokračovať.

Rozličné typy kryptopeňaženiek

Predstavujeme vám 3 typy kryptopeňaženiek: softvérové, hardvérové a papierové.

Softvérové kryptopeňaženky

Najviac používané a najjednoduchšie ovládateľné sú softvérové krypto peňaženky. Sú síce menej bezpečné ako papierové alebo hardvérové, ale umožňujú vám okamžitý prístup ku svojim kryptomenám bez zdĺhavých procesov. Stačí vám desktopové rozšírenie do vyhľadávača alebo mobilná aplikácia. Okrem okamžitej prístupnosti je hlavnou výhodou softvérovej peňaženky možnosť používať decentralizované aplikácie. Najviac kompatibilná je momentálne krypto peňaženka Metamask, nakoľko podporuje viacero populárnych blockchainov.

Ak ešte softvérovú peňaženku nemáte, stiahnite si ľubovoľnú priamo do svojho prehliadača Chrome, Safari, Opera alebo Mozilla. Po stiahnutí aplikácie si účet založíte v priebehu niekoľkých minút bez nutnosti vyplňovania osobných údajov alebo zdĺhavých verifikácii. Stačí vám si vymyslieť prihlasovacie meno a heslo, ktoré je potrebné pri prihlasovaní do peňaženky. Pri registrácii sa vám vygeneruje  privátny kľúč, prípadne sekvencia slov, ktorú si starostlivo uschovajte. Slúži na prihlásenie sa do vašej peňaženky z iného zariadenia. Taktiež, tento kľúč slúži na obnovenie hesla, ak zabudnete login.

Hardvérové kryptopeňaženky

Najbezpečnejšiu voľbu pre úschovu kryptomien predstavuje hardvérová peňaženka. Ide v podstate o vylepšenú papierovú peňaženku, bezpečne uloženú v zakódovanom hardvérovom zariadení podobajúcom sa obyčajnému USB. Kryptomeny sú v nej uložené offline, mimo siete blockchain. Nedá sa preto hacknúť ani nijako inak do nej dostať, ako ju vziať do rúk a fyzicky zapojiť do PC.

najlepšie krypto peňaženky

Ak by vám ju však niekto fyzicky ukradol, stále by mal reálny problém sa do nej dostať. Hacker by na prístup k vašim kryptomenám potreboval PIN kód, ktorý ste zadali pri úvodnom nastavení hardvérovej peňaženky. To hackerovi zaberie veľa času, ktorý vy môžete zatiaľ využiť na diaľkové získanie kontroly. Musíte si však pamätať prístupový kód a použiť ho cez záložné zariadenie. Svoje kryptomeny potom ihneď premiestnite na novú adresu.

Papierové kryptopeňaženky

Papierové peňaženky sa považujú za jedny z prvých kryptopeňaženiek. Síce je v dnešnej dobe ich používanie už zastaralé, no stále patria medzi najbezpečnejšie kryptopeňaženky. Papierové peňaženky uchovávajú kryptomeny offline, a teda nie na blockchaine. Po vytvorení peňaženky si jej adresu vytlačíte alobo uložíte niekde do word dokumentu spolu so súkromnými kľučami potrebnými na prihlásenie do kryptopeňaženky.

Papierové peňaženky predstavujú najbezpečnejší spôsob uloženia kryptomien, nakoľko sa k nim nemá kto ako dostať, ale zahŕňajú obrovské riziko v podobe fyzickej straty vášho privátneho kľúču a adresy. Ak zvolíte tento typ peňaženky, doporučujeme si jej adresu a kľúč odložiť na bezpečné miesto, napríklad do trezoru.

Ako si vybrať najlepšiu kryptopeňaženku?

Potom, ako ste sa zoznámili s bežnými funkciami a fungovaním kryptopeňaženky, je na čase si utriediť myšlienky a zhodnotiť, čo možno od kryptopeňaženky očakávať. Pri výbere kryptopeňaženky vám odporúčame vziať do úvahy nasledujúce faktory:

Bezpečnosť

Najdôležitejší faktor pri výbere krypto peňaženiek predstavuje práve bezpečnosť. Tou najbezpečnejšou voľbou je určite offline hardvérová peňaženka. Je s ňou síce náročnejšia manipulácia, ale kryptomeny uchováva v bezpečí, mimo siete na malom USB zariadení. Používanie offline peňaženky vyžaduje v prvom rade zakúpenie zariadenia. Ak na to nemáte prostriedky alebo sa vám jednoducho nechce čakať, zvoľte radšej niektorú webovú alebo mobilnú peňaženku.

Z hľadiska bezpečnosti predstavuje výbornú voľbu krypto peňaženka eToro. Ide o regulovaného (SEC, FCA, ASIC, CySEC) a certifikovaného poskytovateľa služieb, ktorý vaše kryptomeny drží taktiež v offline peňaženkách. Vy s nimi ale môžete manipulovať ale ihneď bez potreby používať akýkoľvek ďalší hardvér. Vstup do aplikácie je navyše chránený PIN kódom a biometrickým prihlasovaním. Viete si dodatočne nastaviť aj dvojfaktorovú ochranu, ktorá každý login do kryptopeňaženky overuje zaslaním SMS kódu alebo mailu.

Zodpovednosť

V tejto časti nášho článku vám vysvetlíme, aký je rozdiel medzi tým, či ste sami držiteľmi súkromných kľúčov od svojej kryptopeňaženky alebo je za ich uchovanie zodpovedná tretia strana, čiže poskytovateľ služby.

Prvá možnosť je samozrejme bezpečnejšia a ste jediný, kto má informácie ako vstúpiť do vašej krypto peňaženky. Zahŕňa to však riziko úplnej straty prístupu k vašim prostriedkom v peňaženke pokiaľ by ste stratili svoj súkromný kľúč k peňaženke. Bez neho neexistuje spôsob, ako sa do nej dostať. Ani zákaznícka podpora developera by vám nedokázala pomôcť a prístup k vašim prostriedkom by bol navždy stratený.

Druhou možnosťou je použiť kryptopeňaženku, ktorej súkromný kľúč drží poskytovateľ služby – kryptoburza alebo obchodný broker. Výhodou t že si nemusíte uchovávať vás súkromný kľúč k peňaženke, ale stačí vám sa do nej prihlasovať štandardným použitím mena a hesla. Náročnosť používania takejto peňaženky je nižšia, ale predstavuje aj isté riziko. V prípade nedostatočného bezpečnostného zabezpečenia poskytovateľa môžete taktiež úplne prísť o svoje aktíva. V tejto recenzii sme však vyberali iba dôveryhodných poskytovateľov, ktorí chránia vaše úspory.

Typ krypto peňaženky

Pri výbere novej kryptopeňaženky taktiež zvážte, na čo a ako často ju chcete používať. Pokiaľ ste hlavne denný obchodník, budete potrebovať kryptopeňaženku, ku ktorej máte jednoduchý prístup a je ideálne dostupná aj v mobilnej aplikácii. Pokiaľ vás denné obchodovanie veľmi nezaujíma, pretože patríte k dlhodobým držiteľom kryptomien, bude pre vás lepšou voľbou offline hardvérová peňaženka.

Obchodovanie a swapy

Nielen úschova, ochrana a uskutočňovanie transakcií, sú hlavnými úlohami moderných kryptopeňaženiek. Tie najlepšie kryptopeňaženky na trhu navyše umožňujú obchodovať s kryptomenami priamo cez aplikáciu. Jednou z nich je napríklad eToro, kde si môžete pohodlne kúpiť kryptomeny prostredníctvom platobnej karty priamo v aplikácii a následne ich podľa potreby zamieňať. Platforma eToro má vo svojej ponuke viac ako 500 kryptomenových trhov, čo veľmi zjednodušuje obchodovanie. Pri používaní peňaženiek bez vlastného swapu ste však odkázaný na obchodovanie použitím externého swapu, čo je technicky náročnejšie a v niektorých prípadoch zbytočne zdĺhavé.

najlepšia krypto peňaženka

Používateľská prívetivosť

Pre začínajúcich krypto investorov je v prvom rade dôležité vedieť s krypto peňaženkou narábať. Zamerať by ste sa mali preto na jednoduchosť obchodného prostredia a prehľadné rozhranie kryptopeňaženky. Za najviac používateľsky prívetivé peňaženky považujeme Best Wallet a eToro. Môžete ich používať prostredníctvom mobilnej aplikácie, pričom obsahujú množstvo vysvetliviek a návodov.

Skúsenejším investorom však odporúčame využívať krypto peňaženky s čo najviac obchodnými funkciami, ako napríklad Binance.

Poplatky

Pri posielaní kryptomien vašim známym alebo do inej peňaženky sa bežne platia poplatky. Každý blockchain má inak nastavené poplatky za transakciu, a aj tie sa môžu veľmi líšiť v závislosti od aktuálneho vyťaženosti blockchainovej siete. Napríklad poslať Bitcoin vás môže stáť aj 5 $, zatiaľ čo transakcia Stellaru vás vyjde na menej ako 0,01 $.

Niekedy je výhodnejšie si najprv vymeniť kryptomenu, ktorá ma vysoké poplatky, za inú s lacnejšími poplatkami a použiť ju na transakciu.

Notifikácie a hodnotenie portfólia

Pri dennom obchodovaní s kryptomenami by ste mali mať svoje aktíva stále na dosah ruky, v ideálnom prípade v mobilnej aplikácii. Nielen to, ale aj vami nastaviteľné push-up notifikácie. V tých najlepších krypto peňaženkách si môžete nastaviť upozornenia o zmenách ceny kryptomien a upozornenia o vykonaných obchodoch a transakciách v reálnom čase.

Ako si založiť krypto peňaženku?

Ked ste sa dočítali až sem, mali by ste byť oboznámený s tým, čo je to kryptopeňaženka, aké sú jej funkcie a podľa čoho si zvoliť kryptopeňaženku. V krátkom návode nižšie vám teraz ukážeme, ako si môžete kryptopeňaženku založiť. Ako príklad uvádzame kryptopeňaženku eToro, ktorú hodnotíme ako celkovo najlepšiu z nášho výberu kvôli používateľsky prívetivému rozhraniu, nízkym poplatkom a bezpečnosti. Táto peňaženka síce nemá slovenskú jazykovú verziu, ale môžete použiť aspoň češtinu.

1.krok: Registrácia na platforme eToro

Najprv si vytvorte zdarma obchodný účet na platforme eToro. Registrácia prebieha veľmi jednoducho tak, ako na iných online platformách. Vyplníte všetky osobné údaje a pokračujte vo verifikácii svojho profilu. Pre ešte jednoduchší prístup môžete zvoliť registráciu cez váš účet Google alebo Facebook.

Obchodná platforma a kryptopeňaženka eToro podlieha najvyšším medzinárodným reguláciám a vlastní najprestížnejšie bezpečnostné certifikáty. Preto v ďalšom kroku musíte kompletne KYC verifikovať svoj profil a nahrať viaceré dokumenty potvrdzujúce svoju totožnosť. Nemusíte sa o svoje údaje báť, nakoľko sú uschované podľa smerníc GDPR.

najlepšia krypto peňaženka

2. krok: Stiahnutie aplikácie eToro Money Crypto Wallet

Po úplnej verifikácii vášho obchodného účtu si budete môcť stiahnuť aplikáciu eToro Money Crypto Wallet. Je na vás, či budete používať webové rozhranie, mobilnú aplikáciu alebo oboje.  Mobilnú aplikáciu môžete stiahnuť jednoducho cez Google Play alebo App Store. Prihlásite sa do nej prihlasovacími údajmi, ktoré ste zadali pri registrácii.

3. krok: Nákup kryptomeny

Po tom, ako sa vám podarilo prihlásiť do aplikácie, si musíte previesť prostriedky na váš účet prostredníctvom fiat meny (v euruch či amerických dolároch), aby ste si mohli vami vybranú kryptomenu kúpiť. V prípade, že už ste niekedy obchodovali a máte kryptomeny uložené niekde na burze, doporučujeme vám ich presunúť radšej do krypto peňaženky.

Urobíte tak, že si nakliknete kryptomenu, ktorú chcete preposlať a skopírujete si adresu svojej peňaženky. Tú potom zadáte ako adresu príjmateľa pri odosielaní kryptomeny. Dávajte si však pozor, aby sa kryptomena odosielala na správnu adresu. Každá kryptomena má vlastnú unikátnu adresu. Posielajte Bitcoin iba na Bitcoinovú adresu a podobne. Potom čo už budete mať v eToro peňaženke kryptomeny, môžete začat obchodovať s veľmi malými poplatkami (spread +-1%). Najmenšia možná výška obchodu s kryptmenami predstavuje 10 $.

najlepšia krypto peňaženka

Najlepšie kryptopeňaženky – záver

Vďaka tejto recenzii by ste mali byť oboznámení s hlavnými informáciami o tom, ako funguje kryptopeňaženka. Pozreli sme sa na 9 aktuálne najlepších kryptopeňaženiek v roku 2023. Po analýze dizajnu, technických možností, poplatkov a bezpečnosti sme zostavili tabuľku s prehľadným porovnaním všetkých kryptopeňaženiek. O všetkých týchto kryptopeňaženkách môžeme s istotou povedať, že sú bezpečné a funkčné. Funkciami sa síce jemne líšia, ale všetky slúžia na úschovu vašich kryptomien.

Čo sa poplatkov týka, boli sme ku niektorým peňaženkám kritickí, no dospeli sme k záveru, že krpytopeňaženka eToro predstavuje najlepšiu voľbu. Okrem spread poplatku nemá žiadne ďalšie poplatky za obchodovanie a vďaka funkcii kopírovanie obchodovania sa dá eToro považovať za sociálnu obchodnú kryptoplatformu a kryptopeňaženku v jednom. Viac ako 20 miliónov používateľov z celého sveta používa túto platformu na obchodovanie s kryptomenami. Vklady a výbery prebiehajú okamžite a bez poplatkov a keď vezmeme v úvahu všetky spomenuté vlastnosti kryptopeňaženky eToro, hodnotíme ju ako najlepšiu kryptopeňaženku v roku 2023.

Kryptomeny sa považujú za vysoko rizikové investície. Investovaním do kryptomien riskujete stratu svojho kapitálu.

eToro - regulovaná krypto platforma

NAŠE HODNOTENIE

 • Nástroje na kopírovanie obchodovania - 30,4% ROI v minulom roku
 • Bezplatný demo účet, kryptografická peňaženka
 • Otvorené pre USA a celý svet - Akceptuje Paypal
 • Odmeny za stávkovanie, vzdelávacie kurzy
Kryptoaktíva sú vysoko volatilným neregulovaným investičným produktom. Váš kapitál je vystavený riziku.

Referencie

Často kladené otázky

Čo je to kryptopeňaženka?

Ako si založím kryptopeňaženku?

Ktorá kryptopeňaženka je najlepšia?

Ako najlepšie uschovať kryptomeny?

Čo je offline krypto peňaženka (cold crypto wallet)?

Ktorá hardvérová kryptopeňaženka je najlepšia?

Ktorá kryptopeňaženka má najnižšie poplatky?