A

Airdrop

Az airdrop a kriptoszektorban az a fogalom, amellyel egy érme tulajdonosai további ingye kriptohoz tudnak hozzájutni bizonyos feladatok teljesítésével.

Egy airdrop időtartama korlátozott, ezért érdemes rendszeresen látogatni ezzel foglalkozó oldalakat.

Altcoin

Minden olyan kriptopénzt, ami nem Bitcoin, altcoinnak szokás nevezni. Az altcoin kifejezés az „Alternative coin” szavak összeolvadásából jött létre.

Az altcoinok kisebb piaci kapitaliuzációval rendelkeznek, mint a Bitcoin, azonban számos esetben nagyobb megtérüléssel (és veszéllyel) is járnak.

AML

Az AML az Anti Money Laundering angol szavak kezdőbetűiből áll össze. Az AML a pénzmosás elleni szabályozásra utal, és általában bizonyos ellenőrzési lépéseket von maga után.

Arbitrázs

A tőzsdék közötti árfolyamkülönbség kihasználása. Segítségével az eltérő árfolyam segítségével lehet profithoz jutni.

ASIC

Az ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) kifejezés elsősorban a kriptobányászattal kapcsolatban kerülhet elő. Az ASIC lényegében egy olyan áramkör, ami egy specifikus, a szabványtól eltérő feladatra lett létrehozva.

Ilyen például a kriptobányászat, melyhez mára szinte kizárólag ASIC bányászgépeket használnak.

Atom Swap

Lehetővé teszi, hogy különböző blokkláncok között is végre lehessen hajtani tranzakciókat.

B

Bagholder

Bagholdernek azokat a befektetőket szokás nevezni, akik egy magas áron megvásárolt, de később értéktelenné váló befektetést nem hajlandók elengedni.

A Bagholder jellemzően egy bikafutam végén érkezik, türelmetlen, és általában a legmagasabb áron vásárol egy termékből.

Bikapiac / Bikafutam

Bikapiacnak azt az időszakot szokás nevezni, amikor a befektetői hangulat kiemelkedő. Ekkor rövid idő alatt jelentős árfolyamnövekedés tapasztalható – ezt szokás bikfautamnak nevezni.

Bitcoin

A Bitcoin rejtélyes körülmények között jött létre, és kitalálójának személyazonossága a mai napig nem ismert. Ennek ellenére egyre szélesebb rétegek számára válik elérhetővé, köszönhetően magas értékének és egyszerű használatának.

Mára a Bitcoin vásárlására, tárolására vagy elköltésére számos mód áll a kereskedők rendelkezésére.

crypto-szotar

Bitcoin elfogadóhely

A Bitcoin terjedésével egyre több olyan üzletet lehet találni, ahol lehetőség van Bitcoinnal a fizetésre. A legnépszerűbbek ezek közül az online kaszinók, a luxusórabolt és a különböző online szolgáltatásokat kínáló üzletek.

A legtöbb esetben a Bitcoin használatához be kell raknod a kosaradba a megvásárolni kívánt terméket, majd a fizetésnél kiválasztani a Bitcoint, mint fizetési mód.

Ezt követően csatlakoztatnod kell a Bitcoint tartalmazó kriptotárcádat, majd elvégezni a tranzakciót.

A Bitcoin elfogadóhelyek egyik legnagyobb előnye, hogy a tranzakciók biztonságosan, továbbá anonim módon kerülnek végrehajtásra.

Bitcoin Pizza Nap

A Bitcoin Pizza Day, vagyis Bitcoin Pizza Napnak nevezzük az első hivatalos tranzakciót, amit Bitcoinnal bonyolítottak le. Ezt a napot Hanyecz László nevéhez köthetjük, aki 10.000 Bitcoint fizetett két pizzáért.

Blokk jutalom

Az a jutalom, ami a kriptobányászat után kerül kiosztásra. A jutalom azonnal megjelenik, amint a blokk a blokkláncba került.

Blokklánc-technológia

A blokklánc-technológia egy decentralizált adatbázis, ami különböző adatblokkokból tevődik össze, melyeket megváltoztatni vagy meghamisítani nem lehetséges.

C

Cryptojacking

Az a folyamat, amikor egy token tulajdonosának a tudta és a belegyezése nélkül az eszközeit bányászatra használják.

D

DAO

A DAO a Decentralised Autonomous Network szavak rövidítéséből tevődik össze. A DAO egy olyan szervezet, melynek minden tagja beleszólhat a szervet működésében, általában szavazásokon keresztül.

dApp

a dApp a decentralizált applikáció rövidítése. A hagyományos alkalmazásokkal szemben a dAppok egy decentralizált hálózaton futnak.

DeFi szektor

A DeFi a Decentralized Finance (decentralizált fizetőeszközök) rövidítése.

Ezek olyan blokklánc-technológiára épülő eszközök, melyekkel a hétköznapok során használt pénzügyi ügyleteket lehet végrehajtani.

A legfontosabb különbség a hagyományos, és a DeFI fizetőeszközök között azonban az, hogy utóbbi nem igényel semmilyen harmadik felet a tranzakciók során.

Más szóval gyorsabban, egyúttal biztonságosabban lehet különböző vásárlásokat végrehajtani.

DeFi érmék

A DeFi érmék, vagy DeFi projektek olyan kriptoprojektek, melyek a decentralizált pénzügyletek lebonyolítására jöttek létre. Jelenleg lehetőség van DeFi hiteleket felvenni, DeFi megtakarítási, vagy DeFi biztosítási számlákat nyitni.

Ezen projektek előnye, hogy a harmadik fél – a legtöbb esetben bankok – közreműködése nélkül valósulhatnak meg a tranzakciók.

DEX

A DEX a decentralizált kriptotőzsde nevére utal. Ezek olyan tőzsdék, ahol a saját privát kulcsoddal rendelkezel.

Dextools

A Dextools egy kriptoadatgyűjtő oldal, amelynek segítségével rendkívül egyszerűen és átlátható módon lehetséges a legújabb kriptokról átfogó képet alkotni.

Köszönhetően a Dextoolson található széles eszközválasztéknak, egyszerűen meg lehet állapítani, melyek az éppen felkapott, trendi kriptopénzek.

E

Ellenállás (resistance level)

Egy termék árfolyamánál az az értékszint, ahol jelentős az eladások mértéke. Az ilyen szintek átlépéshez jelentős vásárlói erő szükséges.

ERC-20

Az ERC-20 az Etherum blokklánc ERC-20-as szabványára vonatkozik.

Amennyiben egy token ERC-20-as, akkor az egészen biztosan az Ethereum hálózatát használja.

Ethereum 

Az Ethereum a legnépszerűbb altcoin, melynek piaci kapitalizációja a Bitcoin után a második legnagyobb.

A Bitcoin és az Ethereum között a legnagyobb különbség, hogy utóbbi proof-of-stake protokollt használt. Ennek köszönhetően a tranzakció nem igényelnek jelentős erőforrásokat, egyúttal a protokoll lehetőséget nyújt a tokenek stakelésére is.

A Bitcoin mellett mára az Ethereumot is számos online kereskedőnél használható a fizetések során.

F

Felhőbányászat / Cloud mining

A felhőbányászat az a szolgáltatás, aminek segítségével az interneten keresztül különböző kriptobányászáshoz használható gépeket lehet használni.

Fiat valuta 

A fiat jelentése latinul az, hogy „legyen”. A fiat valuta az a kormány által kibocsátott fizetőeszköz, melynek értékét a kormány tartja fenn.

Vagyis a „legyen” itt a kibocsátott pénz értékére vonatkozik.

A világon a legtöbb hivatalos fizetőeszköz fiat valuta, beleértve a dollárt, a brit fontot és a magyar forintot egyaránt.

FOMO

A FOMO az angol Fear Of Missing Out szavak kezdőbetűiből áll. Elsősorban akkor szokás FOMO-ról beszélni, amikor a befektetői hangulat szürreálisan magas szintet ér el.

Egyszerűen fogalmazva, amikor a befektetők meggondolatlanul fektetnek be. Jellemző, hogy akit egy FOMO elkap, az hamar bagholderré válhat.

Fork

Akkor beszélünk forkról, amikor egy blokklánc kettéválik. Főnévként egy újonnan létrejött blokkláncra utal.

G

Gázdíj (Gas fee)

Az a díj, amit az Ethereum blokkláncon végrehajtott tranzakciók után kell megfizetni.

Genesis block

A genesis block, ahogy arra a neve is utal, egy blokklánc első láncszeme. Egy blokkláncon az összes többi láncszem különböző hasheken keresztül az előző láncszemekhez csatlakozik, ezáltal közvetett módon a legelsőhöz is.

A genesis blockkok létrejövetelének dátuma ismert, így például az Ethereum genesis blockja 2015 július 30-án jött létre.

H

Hashrate – hashráta

Használatával megtudható, hogy egy adott idő alatt mekkora mennyiségű hash keletkezhet.

Premine

A genesis blockhoz létrehozott előzetesen kibányászott érme. Elsődleges célja a fejlesztés költségének fedezése.

Hash /hashelés

A hashelés során az eredeti adatokat, egy másik adat segítségével elrejtik. Más szóval a hash az a folyamat, amikor egy adott érték egy másik értékké konvertálódik át.

Ezt az eszközt a számítástechnika legtöbb területén, így a kriptoszektorban is használják, biztonsági célzattal.

HODL

A HODL szó a Hold On For Dear Life szavak kezdőbetűiből áll össze. Lefordítva azt jelenti, hogy „tarts ki a végsőkig”.

Jellemzően, ahol a HODL kifejezés előkerül, ott FOMO-ról is beszélhetünk. Szintén ekkor szokott előkerülni a „Lambo” kifejezés, ami az azonnal meggazdagodás iránti szándék szinonimája. Hasonló jelentéssel bír még a „To the moon”, ami arra utal, hogy egy érme értéke hamarosan a sokszorosát fogja érni.

I

ICO

Az ICO a Initial Public Offering (Kezdeti tokenkibocsátás) rövidítése.

A kriptok esetében az ICO a kriptotőzsdére kerülést jelenti. Az ICO előtt a legtöbb token előértékesítési időszakon esik át.

K

Karbonkredit

A karbonkredit lényegében egy tanúsítvány, mely bizonyítja, hogy tulajdonosa egy tonna kibocsátott szén-dioxid semlegesítésére jogosult.

A karbonkredit-kereskedelem rendkívül népszerű a kriptoszektorban, mivel a blokklánc-technológia lehetővé teszi a karbonkreditek transzparens, egyszerű, mégis gyors adás-vételét.

Karbonkredit bróker 

Azok a kereskedők, akiken keresztül lehetőség van karbonkrediteket vásárolni.

Kripto adózás

Amennyiben Magyarországon állandó lakcímmel rendelkezel, abban az esetben a kriptokereskedelemből származó jövedelmet után adózási kötelezettséged van.

A 2023-ban hatályos jogszabályok alapján 15.5%-adót kell fizetned az elért profitod után, melyet az éves adóbevallás során kell bevallanod.

Kriptotárca

A kriptotárca az a digitális pénztárca, amiben lehetőséged van különböző kriptopénzeket tárolni.

Egy kriptotárca a legtöbb esetben több címmel is rendelkezik attól függően, hogy milyen kriptopénzt szeretnék ráutalni.

Kriptotárcát létrehozni a legtöbb szolgáltatónál ingyenes, és semmilyen havidíjat nem kell fizetni a birtoklása után.

Kriptobálna

Olyan kriptobefektető, aki egymaga képes jelentős hatást gyakorolni egy token árfolyamára. Ez a hatás lehet a befektetései, vagy a közösségre gyakorolt hatása miatt is. Utóbbira példa Elon Musk, aki egy tweettel képes volt a Dogecoin árfolyamát megsokszorozni.

L

Leverage

Tőkeáttét, aminek segítségével nagyobb összegbe tudunk vásárolni egy brókernék, mint amekkorával rendelkezünk.

Tőkeáttéttel minden esetben legyünk óvatosak!

M

Masternode

Az az előre meghatározott mennyiségű token, amit a fejlesztők egy projekt működésére és a tranzakciók hitelesítésére helyeznek letétbe.

Medvepiac /Medvefutam

A Medvepiac a Bikapiac ellenkezője. Amikor a FUD (Fear of Uncertainty and Doubt) eluralkodik a befektetők között, hirtelen és jelentős mértékben csökkenni kezdenek az árak.

Szintén lehet medvepiacnak nevezni azt az időszakot, amikor külső események miatt tartósan negatív a befektetői hangulat. Ilyen láthatunk gazdasági világválságok idején, amikor sokszor a legnagyobb tőzsdeindexet értéke is éveken keresztül negatív irányba megy.

Ezzel kapcsolatban azt szokás mondani, hogy a bikák lépcsőn mennek, míg a medvék lifttel – utalva ezzel az árfolyamgrafikon alakulására.

Mém érme

A mém érmék olyan altcoinok, melyek egy népszerű internetes mém alapján készültek. Ilyen például a Shiba Inu, a Dogecoin vagy a Sponge.

Bár a mém érmék kockázatos befektetésnek számítanak, az általuk elérhető haszon is jelentősebb, mint más kriptoknál. Többször is előfordult már, hogy egy mém érmével azok a befektetők, akik időben csatlakoztak, millió dolláros vagyonra tudtak szert tenni.

Metaverse

A Metaverse, vagy Metaverzum egy olyan digitális tér, amelyben számos, a valóságban is elvégezhető lehetőség közül választhatunk.

Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója a Metaverzummal kapcsolatban így fogalmazott:

A Metaverzumra érdemes úgy gondolni, mint az internet egy valóságos, megtapasztalható formájára.”

Vagyis különböző eszközök segítségével egy valóságosnak tűnő virtuális térben vehetünk részt meetingeken, vásárolhatunk, vagy játszhatunk.

Multisig

A Multisig a Multiple Signature rövidítése. Multisigről akkor beszélünk, amikor egy tranzakció végrehajtásához több kriptotárca együttes aláírása szükséges.

Láncon kívüli tranzakció / off-chain tranzakció

Ezek olyan tranzakciókat, melyeket nem blokkláncon keresztül hajtanak végre.

Market Cap / piaci részesedés

A piaci részesedés értékét úgy kapjuk meg, hogy a forgalomba lévő érméknek a számát (vagy részvények számát) megszorozzuk a digitális eszköz aktuális árával. Ennek segítségével megtudható, hogy mekkora egy-egy projekt értéke a teljes szektor értékéhez viszonyítva.

Jelenleg a bitcoin rendelkezik a legnagyobb piaci részesedéssel, egyedül képes kitenni a teljes szektor közel 50%-át.

Mt. Gox

A világ első kriptotőzsdéje, amely 2009-ben indult, majd 2014 február 7-én csődöt jelentett.

A csőd következtében 650 000 Bitcoint loptak el, amivel az Mt. Gox 127 000 ügyfelét károsították meg.

N

NFT

Az NFT akroníma, ami a Non Fungible Token (Nem helyettesíthető token) szavakból áll össze.

Lényegében ezek olyan kriptoeszközök, melyek teljesen egyedi azonosítóval rendelkeznek, így nem lehetséges a helyettesítésük.

Összehasonlításként, egy Bitcoin token egyszerűen helyettesíthető egy másik Bitcoin tokennek, a kettő ilyen értelemben lényegi különbség nincsen. Ellenben az NFT-k teljes mértékben egyediek és különböznek a többi NFT-től.

Ezen tulajdonságukban adódóan pedig lehetségessé válik az NFT-k használata különböző valós vagy digitális tárgyak tokenizálására.

NFT-játékok

Az NFT-játékok olyan blokklánc-technológiát használó videójátékok, amelyekben különböző feladatok teljesítésével lehetőséged van jutalmakat szerezni, NFT-k formájában.

Ezek a legtöbb esetben a karaktered számára különböző viseleti tárgyak, fegyverek vagy akár földterület.

Számos játék lehetővé teszi az így szerzett NFT-tárgyak eladását, amivel a felhasználók profithoz tudnak jutni.

P

Publikus kulcs

Abban az esetben, ha aszimmetrikus titkosítási algoritmust használunk, egy kulcspár jön létre, melynek során két kulcs jön létre, egy privát és egy publikus.

A létrejött publikus kulcsot megoszthatjuk másokkal, ennek segítségével tudunk többek között küldeni, illetve fogadni különböző digitális pénzeket.

Privát kulcs

Abban az esetben, ha aszimmetrikus titkosítási algoritmust használunk, egy kulcspár jön létre, melynek során két kulcs jön létre, egy privát és egy publikus. A privát kulcsot minden esetben őrizzük meg, és soha ne küldjük el másoknak.

Ennek segítségével lehetséges digitális aláírásunkat elkészíteni, majd a publikus kulccsal lehetséges adataink feloldása.

Play 2 Earn kriptojátékok

A Play 2 Earn vagy P2E kriptojátékok, melyekkel a felhasználók különböző feladatok végrehajtásával juthat kriptopénzhez.

Más szóval szórakozás közben is lehetőség nyílik a profitszerzéshez. Szemben azonban az NFT-játékokkal, a P2E játékokkal közvetlenül juthatsz profithoz.

Privacy Coin

Olyan kriptopénzek, melyeknél a tranzakciókat elvégző kriptotárcák címe ismeretlen marad.

R

Reddit

A Reddit egy rendkívül népszerű közösségi oldal, amin keresztül számos kriptoprojekt és kereskedői közösség érhető el.

Az elmúlt évek során a Redditnek köszönhetően számtalan kripto és részvény vált népszerűvé.

ROI

A ROI a Return Of Investment szavak kezdőbetűiből tevődik össze, jelentése befektetésarányos megtérülés.

Ennek a teljesítménymutató használatával megállapítható, hogy mekkora profitot lehet elérni egy befektetéssel.

S

Satoshi mértékegység

Egy Satoshi a Bitcoin százmilliomod része. Tehát 100 000 000 Satoshi = 1 Bitcoin

Satoshi Nakamoto

Satoshi Nakamoto a Bitcoin létrehozója. Tanulmányát először 2008-ban hozta létre, majd egy évvel később 2009-ben megalkotta a Bitcoint.

Ezt követően 2010-re aktivitása csökkent a Bitcoin közösségében. Személye kilétét a mai napig rejtély övezi.

Shitcoin

A Shitcoinok elsősorban olyan tokenek, melyek viszonylag alacsony (egymilliárd dollár alatti) piaci kapitalizációval rendelkeznek, illetve nem rendelkeznek felhasználási móddal.

A Shitcoinok ennek ellenére remek befektések lehetnek, hiszen egy-egy érme pillanatok alatt képes volt 10 000%-nál is több profitot elérni.

Skálázhatóság

A skálázhatóság egy blokklánc azon tulajdonságára vonatkozik, hogy mennyi tranzakciót lehetséges végrehajtani, adott idő alatt.

Smart contract / okosszerződés

Annak érdekében, hogy egy tranzakció egy blokkláncon teljesülni tudjon, egy vagy több tranzakciós feltételnek kell hozz teljesülni. Ezt az automatikus folyamatot elsősorban az Ethereum hálózata használja.

Stablecoin

A Stablecoin egy olyan kriptopénz, melynek értéke egy másik eszköz, számos esetben valamilyen fiat valutához van közve.

A legnépszerűbb stablecoin a Tether (USDT) melynek értéke 1 dollár.

Staking 

A staking, vagy stakelés az a folyamat, amikor a proof-of-stake protokoll segítségével lekötjük érméinket különböző jutalmakért cserébe.

A lekötés során az érméink validátorként fognak működni, ami annyit jelent, hogy a blokklánc-hálózaton végbemenő tranzakciókat fogja ellenőrizni.

A validátorok kiválasztása automatikus és véletlenszerű, így előfordulhat, hogy a stakelt érméink után nem kapunk jutalmat.

Ennek ellenére minél több érménk van minél hosszabb ideig lekötve, annál nagyobb lesz a megszerezhető jutalom is.

A különböző proof-of-stake projektek más és más jutalmakat kínálhatnak, így érdemes lehet a befektetés előtt erről is tájékozódni.

Szignálok

A szignálok olyan rövid digitális üzenetek, melyeket mesterséges intelligencia készít el. A legtöbb esetben a szignálok egy kripto éppen aktuális árváltozására vonatkozik.

Egy szignál a legtöbb esetben olyan információkat tartalmaz, mint a kripto neve, a várható ármozgás, a vásárlási szint, az eladási szint, illetve a stop loss/take profit szint.

A szignálok elsősorban azok számára jelenthetnek előnyt, akik a napi kereskedések során igyekeznek profithoz jutni.

Jelenleg számos elérhető ingyenes és fizetős szignál szolgálhatót találni az interneten, azonban mielőtt anyagilag elköteleződnénk, érdemes alaposan tájékozódni a választott eszközzel kapcsolatban.

T

Támasz (support level)

A támasz az az árfolyamszint, ahol korábban jelentős vásárlás történt, ezért az árfolyam is nehezebben csökken a támasz alá.

Technikai elemzés

Technikai elemzésről abban az esetben beszélünk, amikor egy termék múltbéli teljesítménye alapján igyekszünk megmondani, hogy milyen árfolyamváltozás várható a jövőben.

A technikai elemzés legnagyobb hiányossága, hogy figyelmen kívül hagy számos olyan jelenséget, melyek hatással lehetnek egy érme árfolyamára.

V

Volatilitás

Volatilitásról akkor beszélhetünk, amikor egy termék értéke magas változékonyságot mutat. Minél kisebb egy termék piaci részesedése, annál magasabb volatilitást mutathat.

Ezért lehetséges, hogy egyes kriptopénzek pillanatok alatt képesek akár 100 000%-os erősödésre.

W

WEI

A WEI, hasonlóan a Satoshihoz, az Ethereum legkissebb egysége. Egy ETH 1 trillió WEI.

White Paper

A legtöbb kriptoprojekt esetében létezik egy White paper vagy fehér könyv. Ebben bemutatásra kerül a projekt célja, tokenomikája, és működésének legfontosabb mechanikai jellemzője.

Z

Zöld kripto

A zöld kriptok olyan kriptoprojektek, melyek a blokklánc-technológia használatával lehetővé teszik a befektetők számára, hogy hozzájáruljanak a környezetvédelemhez.

Mára számos izgalmas projektet lehet ezek között találni, melyekkel például az elektromos járművek töltésével, online vásárlással, vagy akár újrahasznosítással is lehetőség van a profitszezésre.

A kriptobefektetések ezen fajtája azok számára ideális, akik hosszabb, egyúttal fenntartható módon szeretnének befektetni.