Czy prowadząc swoje konto na Instagramie, opublikowałeś kiedyś ekscytujący post lub rolkę, tylko po to, by później okazało się, że wyświetliło go dwa razy mniej osób, niż twoją ostatnią aktywność?

Nie bój się – to zajście prawie na pewno nie miało związku z zawartością twojego posta. Dużo ważniejsze w tym aspekcie jest to, kiedy dokładnie publikujesz swoje treści.

W naszym artykule staramy się zgłębić odwieczne pytanie – kiedy najlepiej publikować na Instagramie? Rozstrzygamy pory dnia i godziny, kiedy najlepiej publikować posty, a także przeglądamy różne źródła i teorie na ten temat. Jeśli chcesz usprawnić swój sposób publikacji i zdobyć więcej użytkowników.

Najlepszy czas na publikację na Instagramie

A więc kiedy jest najlepszy czas na publikację na Instagramie? W internecie znajdziemy tysiące odpowiedzi na to pytanie.

instagram - ilustracja

Prawie niemożliwe jest wybrać spośród tych informacji najbardziej wiarygodne, lub ocenić, kto ma rację, kto się myli, a kto jedynie skopiował i wkleił to, co napisali inni?

Właśnie z uwagi na ten natłok informacji, postanowiliśmy skorzystać z paru różnych źródeł.

Czy istnieje najlepszy czas na publikację na Instagramie?

Zanim jednak zadamy sobie pytanie o to, kiedy najlepiej publikować na Instagramie, musimy ocenić, czy taki czas w ogóle istnieje. To zupełnie jak z pytaniem o koszt reklam na Google Ads – istnieje zbyt wiele czynników, aby udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Wszystko zależy od następujących czynników:

 • Dzień tygodnia (w grę wchodzą nawet konkretne szczególne dni miesiąca)
 • Styl życia i preferencje twoich obserwujących
 • Cel twojego posta
 • Typ posta (zwykły post, rolka, story, IGTV, program na żywo)
 • Tysiące czynników używanych przez algorytm Instagrama

Odpowiedź brzmi więc: tak, istnieje najlepszy czas na publikację treści na Instagramie, jednak jest on inny dla każdego konta. Mimo to, dane porównawcze mogą dać ci solidny punkt wyjścia do wykrycia, kiedy najlepiej publikować.

post on instagram

Po przedarciu się przez dżunglę blogów i stron na temat czasu publikacji na Instagramie, nasi eksperci odkryli dwa źródła z aktualnymi danymi: Later oraz Sprout Social. Oba podkreślają znaczenie identyfikacji właściwego czasu publikacji indywidualnego dla twojego profilu.

Oczywiście powyższy graf przedstawia tylko uśrednione dane, które nie muszą wcale odpowiadać temu, co będzie najlepsze dla twojego profilu. O szczegółach i o tym, jak odkryć najlepszy czas na publikację na naszym profilu piszemy poniżej.

Najlepszy czas na publikację na Instagramie

Aby przybliżyć najtrafniejsze prognozy na temat czasu publikacji na Instagramie, postanowiliśmy porównać dane z różnych źródeł. Jako że jest ich wiele, wybraliśmy dane z serwisów Later, Sprout Social, Hootsuite, Planoly, Statusbrew, ExpertVoice oraz Influencer Marketing Hub.

Raport serwisu Later

Raport Later z sierpnia 2021 roku opiera się na badaniu 35 milionów postów, wyłączając Rolki i IGTV.

Najlepsze godziny: 3:00-6:00

Najlepszy dzień: Niedziela

Najgorszy dzień: środa i czwartek

analiza portalu Later

Według portalu Later większość firm stosuje strategię marketingu na Instagramie, aby publikować, gdy ich widownia jest najbardziej aktywna (9:00-13:00).

Jednak to właśnie wtedy konkurencja jest największa. Publikując wcześniej, mamy nie tylko większą szansę na zaangażowanie publiczności, która skłoni algorytm do faworyzowania twoich treści. Ponadto, zwiększymy swoją szansę na pojawienie się w Feedzie twoich obserwujących.

Raport serwisu Sprout Social

Aby określić najlepszy czas publikacji na Instagramie, serwis Sprout Social przeprowadził badania na grupie ponad 20 000 kont użytkowników tej platformy. W odróżnieniu od serwisu Later, Sproud Social przyjmuje bardziej tradycyjne podejście publikowania wtedy, kiedy zaangażowanie jest wysokie.

analiza serwisu sproutsocial

Najlepsze godziny: 11:00-12:00

Najlepszy dzień: Wtorek

Najgorszy dzień: Niedziela

Raport serwisu ExpertVoice

W swoim raporcie serwis ExpertVoice podaje nieco inne dane, które są bardziej zbliżone do analizy Later.

Najlepsze godziny: 9:00-17:00

Najlepszy dzień: Środa

Najgorszy dzień: Poniedziałek

Najlepszy czas na publikację na Instagramie każdego dnia

 • Poniedziałek 11:00-17:00
 • Wtorek 5:00 rano; 9:00; 18:00
 • Środa 5:00 rano; 11:00; 15:00
 • Czwartek 5:00 rano; 11:00; 15:00-16:00
 • Piątek 5:00 rano; 9:00; 16:00
 • Sobota 11:00
 • Niedziela 10:00-14:00

Najlepszy czas na publikację na Instagramie według tematu

Dzięki serwisowi SproutSocial mamy szansę dowiedzieć się, jakie dni i godziny są najlepsze na publikacje pod kątem określonych branż.

Zdrowie

Najlepszy czas: Niedziela 8:00-9:00

Najgorszy czas: Sobota

 

Media

Najlepszy czas: Wtorek 13:00-17:00

Najgorszy czas: Czwartek i niedziela

 

Edukacja

Najlepszy czas: Piątek 16:00-17:00

Najgorszy czas: Niedziela

 

Nonprofit

Najlepszy czas: Środa 10:00-18:00

Najgorszy czas: Niedziela

 

Technologia

Najlepszy czas: Poniedziałek 10:00-11:00

Najgorszy czas: Niedziela

 

Turystyka i podróże

Najlepszy czas: Czwartek 7:00

Najgorszy czas: Sobota, Niedziela

 

Najlepszy czas na publikację na IGTV

Serwis Statusbrew przygotował statystyki dotyczące czasu publikacji filmów na IGTV, a także prowadzenia popularnych “Live’ów” – czyli transmisji na żywo na Instagramie.

 • Poniedziałek: 20:00 – 22:00
 • Wtorek: 20:00 – 22:00
 • Środa: 20:00
 • Czwartek: 20:00 – 22:00
 • Piątek: 4:00, 12:00, 14:00
 • Sobota: 10:00, 18:00, 19:00
 • Niedziela: 6:00, 7:00, 15:00

  Najlepszy czas na publikację rolek na Instagramie

Portal Influencer Marketing Hub przeprowadził badania na ponad 100 000 postów z różnych stron świata, aby odkryć, który czas jest najlepszy na publikację rolek wideo.

czas na publikację rolek

Oto podział według dni tygodnia według portalu Influencer Marketing Hub:

 • Poniedziałek: 6:00, 10:00, 22:00
 • Wtorek: 2:00, 4:00, 9:00
 • Środa: 7:00, 8:00, 23:00
 • Czwartek: 9:00, 12:00, 19:00
 • Piątek: 4:00, 12:00, 14:00
 • Sobota: 10:00, 18:00, 19:00
 • Niedziela: 6:00, 7:00, 15:00

Jak określić najlepszy czas na publikację na Instagramie dla swojego konta?

Jeżeli czytasz ten artykuł, najprawdopodobniej szukasz sposobu na uzyskanie jak największego zaangażowania w swoich postach. W poniższej sekcji przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym odkryjesz, który czas publikacji będzie najkorzystniejszy dla twojego konta.

1. Skorzystaj z narzędzi Instagram Insights

Platforma dla twórców na Instagramie to doskonałe narzędzie, dzięki któremu wycelujemy dokładnie w zapotrzebowania i oczekiwania naszej widowni. Narzędzie Instagram Insights w pomocny sposób analizuje:

 • Najważniejsze lokalizacje
 • Zakres wieku
 • Okresy największej aktywności
 • Płeć odbiorców

Dzięki tym informacjom twórcy mogą zobaczyć, w których strefach czasowych mają najwięcej widowni. Wiedza o zakresie wieku i innych czynnikach również mogą usprawnić dostosowywanie się do widowni.

2. Zastanów się nad swoimi odbiorcami

Aby głębiej przeanalizować idealne pory na publikację twoich treści, zastanów się nad tym, kto stanowi największą część twojej widowni.

ilustracja 3

Możesz stworzyć fikcyjne profile użytkowników – postaci, które będą reprezentowały twoją widownię jako ludzi z określonym stylem życia. Naszkicuj ich sytuację rodzinną, życiową, zajęcia, hobby, poziom wykształcenia, zainteresowania i inne wytyczne. Z tych badań może wynikać między innymi o której porze twoi widzowie najchętniej korzystają z Instagrama.

Warto zadać sobie także pytanie jaki jest ich główny cel w korzystaniu z Instagrama? Ile czasu spędzają na platformie? Kogo jeszcze obserwują? Czy wśród obserwowanych przez nich kont znajdziemy ich 100 czy 1000? Ile razy dziennie sprawdzają Instagram? Nawet prowizoryczne odpowiedzi mogą pomóc określić, którego dnia i o której porze publikować.

3. Skorzystaj z narzędzi stron trzecich

Istnieje wiele platform do zarządzania mediami społecznościowymi, które oferują bardziej zaawansowane analizy niż Instagram Insights. Wśród nich znajdują się Later, Buffer, HubSpot, SproutSocial, Autogrammer, Schedugram i Tailwind.

4. Przeanalizuj algorytm

Po wielu spekulacjach, w czerwcu 2021 roku, Instagram objaśnił swoim użytkownikom, jak działa jego algorytm.

ilustracja 2

Wykorzystując różne sygnały, algorytm ocenia wszystkie posty opublikowane przez konta, które dany użytkownik obserwuje, a następnie kategoryzuje je pod względem m.i. zawartości, lokacji, a także ilości polubień. Bierze także pod uwagę zachowania i preferencje obserwujących, oraz ich interakcje z publikującym.

Jeżeli więc jesteś twórcą, który chce pojawić się w Feeds Instagrama, świeżość posta ustępuje miejsca zaangażowaniu.

5. Zaangażowanie jest najważniejsze

Oczywiście jeśli chodzi o publikowanie treści na Instagramie, najważniejszą i najbardziej podstawową sprawą jest zadbanie o stworzenie najlepszych treści. Czas publikacji jest sprawą ważną, ale drugorzędną. Jeżeli natomiast stworzymy doskonałe treści i opublikujemy je o odpowiedniej porze, nasze szanse na sukces zwiększają się. Jako że mówimy o Instagramie, przyciągająca oprawa graficzna jest oczywistością. Faktor, na który warto jednak zwrócić uwagę to hashtagi.

Podsumowanie

Najlepszy czas na publikację na Instagramie jest zmienny i zależny od wielu czynników, takich jak strefa czasowa, branża, profil użytkownika i cele, które przed sobą postawimy.

Aby dotrzeć do danych o najlepszym czasie publikacji dla swojego konta, warto korzystać z narzędzi analitycznych takich jak Instagram Insights lub platform, których badania opisaliśmy powyżej. Tworząc treści, warto zrozumieć także wszystkie inne czynniki, które przesądzają o sukcesie danego posta, nie tylko czas publikacji.