Väikeettevõtjatele, kes püüavad oma äri kasvatada, on vajalik piisav finants kapital (st raha) varude, turunduse, seadmete ja muude tarnijatega seotud kulutuste jaoks. Kuid omanikel peab olema ka piisavalt kapitali operatsioonikulude, nagu rent, kommunaalkulud ja tööjõud, katmiseks. Ja ärgem unustagem omaniku palka või väljamakset. Lõppude lõpuks sõltuvad enamik omanikke oma äri sissetulekust.

Küsimus on – kuidas ettevõtte kasvu rahastada. Põhimõtteliselt on teil finants poole pealt kaks rahastamisvõimalust: võlg ja omakapital. Meie mõtetest leiate kuidas kahe vahel otsustada.

Finants omakapital

Omakapital on raha, mis teil ja investoritel oleks järele, kui likvideeriksite oma ettevõtte ja maksaksite kõik võlad. Teisisõnu, see on ettevõtte varad miinus kohustused.

omakapital

Paljudel väikeettevõtetel on üks omanik, mis tähendab, et 100% finants omakapitalist kuulub omanikule. Sel juhul on omaniku omakapital võrdne ettevõtte jaotamata kasumiga, mis on teie ettevõtte kogunenud kasum pärast kõikide arvete maksmist ja oma sissetuleku saamist.

Mõnedel väikeettevõtetel on investorid. Te annate investoritele aktsiaid ja maksate neile dividendide eest nende omakapitaliinvesteeringu eest. Siis on ettevõtte kogu omakapital raha, mille on panustanud investorid (kaasa arvatud teie ise) pluss jaotamata kasum.

Erinevalt võlast ei pea omakapitali tagasi maksma. Omakapitali investorid on valmisfinants poolelt oma raha riskima vastutasuks investeeringu tootlusele. Te võite kasutada omakapitali ettevõtte kasvu rahastamiseks, kuid peate teadma selle maksumust.

Omakapitali maksumus on võrdne investorite (sh teie enda) poolt teie ettevõttesse investeerimise nõutava tootlusega. Kuna väikeettevõtted on riskantsed, nõuavad omakapitaliinvestorid tavaliselt laenuandjatest kõrgemat tootlusmäära. Põhjuseks on asjaolu, et laenuandjatel on finants poolelt ettevõtte varade suhtes esimene nõue, kui see pankrotistub. Näiteks võite saada kommertslaenu näiteks 10% intressiga, kuid investorid nõuavad oma investeeringute õigustamiseks 15% tootlust.

Dividendid ja omaniku väljamakse ei ole teie ettevõttele maksuvabad.

Kui soovite oma ettevõtet kasvatada võlata, siis summa, mida saate endale maksta ja võib-olla maksta dividendideks investoritele, väheneb raha võrra, mida kulutate kasvule.

Finants võlg

Võlg on finants kapital, mille laenate. Võla maksumus on intressimäär, kuid kuna äriintress on mahaarvatav, peate intressimäära kohandama vastavalt oma maksuklassile.

finants võlg

Näiteks eeldame, et võtate 10% kommertslaenu ja teie maksuklass on 20%. Siis on teie pärast maksumuse võla maksumus 0,10 x (1 -0,20) ehk 8%.

Erinevalt omakapitalist peate võla tagasi maksma. Kui võtate laenu kasvu rahastamiseks, siis eeldate, et kasvu suurendanud tulud võimaldavad teil maksta laenuintressi ja tagasi maksta laenu põhiosa.

Omanikud, kes otsivad finants rahastamist, eelistavad sageli võlga omakapitalile, sest nad ei soovi partnereid. Laenuandjatel pole õigust otsustada, kuidas te oma äri juhite, samas kui omakapitali investorid võivad soovida teie otsuste tegemisel kaasa rääkida. Kui te ei soovi, et investorid küsiksid või vaidlustaksid teie otsuseid, eelistate võla rahastamist.

Kapitali kaalutud keskmine maksumus (WACC)

Kui kasutate oma ettevõtte rahastamiseks nii võlga kui ka omakapitali, siis WACC on igaühe protsent kummagi maksumusest. Näiteks kui teie finants kapitali struktuur koosneb 50% omakapitalist, mille maksumus on 14%, ja 50% võlast, mis maksab 8%, siis on WACC 11%.

Eelistatud aktsiad

Mõnikord emiteerib ettevõte omakapitali investoritele eelistatud aktsiaid. Eelistatud aktsia on omakapitali ja võla finants hübriid, kuna see maksab suhteliselt kõrget dividendi, mis tuleb maksta enne tavaliste aktsiate dividende. Seetõttu on eelistatud aktsiate maksumus keeruline arvutus.

Järeldus

Paljudel põhjustel kalduvad ettevõtete omanikud finants poolelt võla kasuks, mitte kasutama oma raha või investorite raha oma äri kasvu rahastamiseks.