Čo je to metaverzum a prečo by vás to malo zaujímať? Metaverzum je slovo, ktoré v posledných rokoch počúvame veľa. Ale len veľmi málo ľudí je schopných presne povedať, čo to presne znamená. Navyše pri prehliadaní internetu nájdete mnoho definícií, ktoré nie sú vždy rovnaké. To možno vysvetliť skutočnosťou, že existuje niekoľko typov tohto fenoménu.

Boom začal rebrandingom spoločnosti Facebook na Meta 28. októbra 2021. Jej metaverzum je jedným z najznámejších, ale v tomto článku uvidíte, že je ich oveľa viac. Predstavíme vám aj najlepšie metaverze tokeny súčasnosti. Sú vstupnou bránou do virtuálnych svetov, v ktorých môžete kombinovať hry, NFT a kryptomeny.

Čo je to metaverzum?

Takže, čo je to metaverzu? Myšlienka metaverse je zbierka prepojených 3D virtuálnych svetov a aby ste mohli vstúpiť do týchto svetov, musíte mať avatara. To je 3D postava, ktorá vás predstavuje v metaverse. Prostredníctvom svojho avatara sa môžete stretávať s ostatnými hráčmi a robiť všetko, čo by ste robili v reálnom živote: pracovať, prechádzať sa, hrať sa, získavať priateľov atď. Metaverse vám dokonca dáva možnosť zarábať peniaze, ktoré využijete v reálnom svete.

Táto definícia zodpovedá metaversu, aké bude, až bude plne funkčné. V tejto chvíli takýto virtuálny svet ešte neexistuje. Niekoľko spoločností a startupov založilo svoje metaverzum, ale zatiaľ spolu nekomunikujú. To nie je príliš praktické, pretože by sme napríklad radi prešli z metaverse sveta spoločnosti Meta do iného virtuálneho sveta. Súčasné metaverzum teda fungujú na webe, z ktorého nemožno prechádzať na iný. Pred pripojením k inému webu je teraz nutné sa zakaždým odpojiť od toho pôvodného.

čo je to metaverzum, hry

Napriek investíciám niekoľkých veľkých spoločností, ako je Facebook, Microsoft a Nvidia, sme stále ďaleko od úplného metaversa. Nikto ani nedokáže povedať, ako bude tento svet vyzerať, až bude kompletný alebo plne funkčný. Všetci však vieme, že sa bude skladať z určitých prvkov, ako sú: avatary pre interakciu, virtuálny svet, zariadenia na prístup (PC, VR headset atď.). Aby boli interakcie plynulejšie a rýchlejšie, budú s najväčšou pravdepodobnosťou použité kryptomeny. NFT jednoznačne identifikujú každý prvok metaverzum-u. Mohli by sme vytvoriť NFT na identifikáciu ľudí, tovaru, služieb atď.

Kryptomeny a NFT sú už nejakú dobu pomerne známe. Ale to, čo umožňuje vytvárať zložité svety a prepájať ich, je stále len v začiatkoch.

Čo sa zmenilo v priebehu rokov?

Slovo „metaverse“ sa zrodilo v sci-fi románe nazvanom Snow Crash vydanom v roku 1992. Autor toto slovo skutočne vytvoril skrátením slov „Meta“ a „Vesmír“. Už v tom čase bolo uznané, že metaverzum je úzko spojené s technológiami virtuálnej reality. Tento koncept teda existuje už viac ako 30 rokov, ale prečo by sme mali veriť, že teraz je ten čas, kedy sa skutočne sformuje? V čom sú veci dnes iné? Čo sa zmenilo?

Záujem korporácií

Záujem veľkých firiem o metaverzum rastie. Meta, Microsoft, Nvidia a ďalšie prominentné globálne spoločnosti sa rozhodli podieľať na vývoji. Oficiálna zmena názvu spoločnosti Facebook Inc na Meta je v tomto smere veľmi významná. Jedna vec je mať headsety Oculus (Dnes Meta Quest) a nejaký prebiehajúci výskum a vývoj vo virtuálnom priestore, ale druhá vec je označiť metaverzum ako vašu prioritu. Vzhľadom na to, že do vývoja sveta metaverzum prúdia nemalé prostriedky od technologických, softvérových a spotrebiteľských značiek, je len otázkou času, kým uvidíme prvé výsledky.

Technologický pokrok

Stephensonov opis metaverse v Snow Crash bol nadčasový. V roku 1992 ľudia stále počúvali hudbu na walkmanoch a diskmanoch. V tom čase bol zdieľaný digitálny priestor, kde by spolu ľudia mohli žiť a komunikovať, totálne sci-fi. Nikto sa nezmýšľal nad tým, čo je to metaverzum.

Trvalo to niekoľko rokov, kým v roku 2021 prišiel v tomto ohľade zlom a videli sme, ako sa sci-fi stáva realitou. Technológie VR a AR sú teraz skutočnosťou. Headsety pre virtuálnu realitu sú bežne k dispozícii a v skutočnosti sú cenovo dostupné. Technológia prešla za niekoľko desiatok rokov dlhú cestu, a napriek tomu, že plne aktualizovanú verziu metaversa neuvidíme ešte roky, určite budú medzitým vytvárané nové inovácie, služby a skúsenosti.

Remote práca (práca na diaľku) naberá na popularite

So začiatkom pandémie v marci 2020 boli mnohí nútení prispôsobiť sa práci na diaľku a digitálnym spôsobom socializácie. V mnohých spoločnostiach neviedla práca na diaľku k žiadnemu poklesu produktivity. A síce, prácu si zamestnanci spravia, ale nedostatok osobnej interakcie sťažuje nadväzovanie spojenia a integráciu nových členov tímu.

Čo keď sa zdieľané virtuálne svety, ktoré Zuckerberg a ďalšie predvídajú, stanú skutočnosťou? Nastanú dni, kedy budú pracovníci na diaľku fungovať v rovnakom priestore a virtuálne komunikovať rovnakým spôsobom ako osobne v kancelárii, v škole, na športovej akcii atď. Táto myšlienka sa ešte v roku 2019 zdala bláznivá, ale vo svetle posledného vývoja technológií to očakáva stále viac ľudí .

Ako súvisí web3 s metaverse?

Web3 a metaverse používajú podobné technológie a zameriavajú sa na decentralizáciu a tokenizáciu. Web3 však označuje oveľa širšiu sieť. Na druhú stranu metaverzum zaberá malú časť – či už je to Web3 alebo Web2.

Pretože Web3 a Metaverse sú stále len v plienkach, mnohí v skutočnosti nevedia, ako budú hotové produkty vyzerať, čo podporuje vznik rôznych domnienok či dokonca fám. Veľká časť verejnosti stále plne nerozumie základným konceptom metaverse a Web3 a je úplne pochopiteľné prečo!

Web3 poskytuje základné technológie, ktoré môžu umožniť sektoru metaverse rásť a prekvitať. Neexistuje však žiadna záruka, že Web3 bude nakoniec základom vývoja internetu. Je teda možné, že metaverse porastie v centralizovanej architektúre podobnej dnešnému internetu.

Čo je to Web3?

Web3 posunul spôsob, akým dnes používame internet, a posunul nás od Webu1, čo bola online verzia, ktorá fungovala približne v rokoch 1991 a 2004. Zameriavala sa skôr na spotrebiteľov ako na tvorcov. Web2 je opakom Webu1 alebo môžeme povedať, že sa posunul do sveta založeného na tvorcoch. Prišiel ilustrovať nasledujúcu verziu internetu: takú, ktorá sa objavila na základe obsahu vytváraného používateľmi. To bolo, keď všetci začali komunikovať prostredníctvom Facebooku a ďalších sociálnych sietí, vytvárať a zdieľať videá na YouTube a zdieľať komentáre a názory.

Potom prichádza Web3, ktorý prekvapivo predpovedal Gavin Wood, spolutvorca blockchainu Ethereum. Očakával, že internet budúcnosti bude zameraný na technológiu blockchain. Web3 odkazuje na decentralizovaný internet založený na distribuovaných technológiách, ako sú blockchainy a decentralizované autonómne organizácie (DAO), a nie na centralizovaných serveroch.

Myšlienkou je, že to povedie k demokratickejšiemu internetu. Žiadna strana nebude môcť obmedziť tok informácií a uzatvoriť sieť len preto, že vlastní hardvér, na ktorom beží. V zásade platí, že servery, systémy a siete, z ktorých sú aplikácie spúšťané a dáta sú uchovávané, budú vo vlastníctve užívateľov, ktorí budú mať hlasovacie právo o tom, aké pravidlá a obmedzenia platia a ako ich možno využiť.

Očakáva sa, že pôjde o tretí významný rozvoj internetu po prvej verzii webu (web1) a webe vytváranom používateľmi (web2).

Ako sa dostať do sveta metaverzum?

Aby ste sa dostali do metaversa, potrebujete aspoň počítač alebo smartfón, často VR okuliare, ako v prípade virtuálneho sveta Horizon Worlds od Meta. Hardvérové požiadavky sa líšia v závislosti na metaverse platforme, ku ktorej sa chcete pripojiť, a na poskytovateľovi.

VR headset, ako je Oculus Quest 2, je pravdepodobne tým najpôsobivejším spôsobom, ako sa dostať do metaverzu. Ak headset vlastníte, stačí si stiahnuť aplikáciu pre kompatibilnú platformu.

Tu je návod, ako sa dostať do metaverzum s Oculus Quest:

  1. Zapnite a nasaďte si headset Oculus Quest.
  2. Vyberte aplikáciu z ponuky (použite ľubovoľný ovládač). Zobrazí sa váš zoznam nainštalovaných aplikácií.
  3. Vyberte aplikáciu.
  4. Načítajte hru/aplikáciu.

Teraz máte prístup do úplne nového virtuálneho sveta.

Na prístup k metaverzu však vždy nepotrebujete VR headset. Niekoľko platforiem je vytvorených pre prehliadače, preto nevyžadujú žiadny špeciálny hardvér. Metaverzum platformy, ako Decentraland a Roblox, jednoducho vyžadujú počítač alebo smartfón.

Tu je návod, ako sa dostať do metaverzu bez VR headsetu:

Ako príklad použijeme Decentraland. Je to jedna z najpopulárnejších platforiem 3D virtuálneho sveta v rámci metaverzu.

1. Prejdite na web Decentraland a v pravom hornom rohu kliknite na Jump In. Môžete si stiahnuť aplikáciu pre Windows alebo hrať priamo v prehliadači.

hry metaverzum

2. Máte na výber dve možnosti, hrať ako hosť alebo hrať pomocou peňaženky. Pokiaľ hráte ako hosť, hra sa načíta. Pokiaľ chcete hrať pomocou peňaženky, budete pred načítaním hry vyzvaní k jej pripojeniu.

hra decentraland metaverzum

Hostia sú v Decentraland obmedzení iba na preskúmavanie sveta a prispôsobenie avatara. Pri hraní pomocou peňaženky sa môžete aktívne podieľať a zarábať nákupom pozemkov a vytváraním aktív.

Tokeny metaverze

Metaverze coiny sú kryptomeny, ktoré sa zameriavajú na fenomén metaverse. Tvoria most medzi realitou a virtuálnymi svetmi a očakáva sa, že v nadchádzajúcich rokoch bleskovo porastú. Pokiaľ práve teraz investujete do metaverze, vstupujete na inovatívnu medzeru na trhu, ktorá je stále v plienkach.

Napríklad metaverze platformy, ako Decentraland a Sandbox, vytvorili nový a inovatívny koncept tým, že používateľom dávajú možnosť kúpiť si virtuálne pozemky, na ktorých môžu následne stavať. Základ ekonomiky týchto virtuálnych svetov sú natívne tokeny projektov, v tomto prípade MANA a SAND.

Podľa dátového agregátora CoinMarketCap si môžete kúpiť cez 250 metaverse coinov. Zo všetkých projektov na tomto zozname má iba 8 trhovú kapitalizáciu vyššiu ako 500 miliónov dolárov. Je tu veľa priestoru na rast a to je dobrý dôvod, prečo do týchto kryptomien investovať.

Záver

V tomto článku bolo vysvetlené, ako fungujú základné mechanizmy v rámci metaverzu vo vzťahu k budúcemu potenciálu a rizikám, ktoré je potrebné vziať do úvahy. Stručne povedané, metaverzum už existuje, v podobe herných platforiem alebo izolovaných virtuálnych svetov. Pretože je tento systém stále v prvých fázach, musíme vývoj nesutále sledovať.

Rozhodnutie investovať do metaverze môže byť efektívne. V budúcnosti môžu mať prví investori rovnaké šťastie ako tí, ktorí kúpili akcie internetových gigantov v ich začiatkoch. Technológia sa rýchlo mení, hardvér a softvér na vytvorenie ideálneho metaversa by mali byť čoskoro.