mężczyzna patrzy na białą tablicę

Większość firm na wczesnym etapie rozwoju upada. Według Bureau of Labor Statistics, 50% z nich upadnie w ciągu pięciu lat, a 65% w ciągu dekady. Nawet jeśli mają świetny pomysł. Nawet wtedy, gdy dyrektorzy są oddani swojej wizji. Nawet jeśli wydaje im się, że zgromadzili wystarczający kapitał.

Według Esther Kestenbaum Prozan, autorki i dyrektor zarządzającej w wielu branżach, sukces zależy zarówno od sposobu myślenia, jak i metodologii, która pomaga w rozwoj.

Założyciele i zespoły rozwojowe, niezależnie od branży lub lokalizacji, muszą podjąć szereg celowych decyzji, aby napędzać biznes. W przeciwnym razie mogą łatwo stać się kolejną statystyką.

Dlaczego małe firmy upadają

Finansowanie to tylko jeden z elementów układanki. Przyjrzyjmy się powodom, dla których większość startupów nie odnosi sukcesu.

1. Produkt lub usługa nie zaspokaja głębokiej potrzeby

Prowadzenie firmy bez oferowania tego, czego ludzie chcą, jest jak próba żeglowania statkiem bez wiatru. Firma polega na pragnieniach i potrzebach swoich klientów, aby napędzać swój rozwój i dobrobyt.

Na papierze (lub na ekranie) może to być świetna koncepcja. Twój krąg społeczny i potencjalni partnerzy biznesowi mogą być bardzo przychylni. I może to być produkt lub usługa, która może przynieść korzyści masom – ale tylko wtedy, gdy ludzie to kupią.

Przeprowadzenie starannych badań rynkowych częściowo powie ci, czy pomysł pasuje do rynku produktów. Ponadto należy dążyć do znalezienia konkretnego klienta i zbudowania oferty w odpowiedzi na jego potrzeby.

Możesz mieć świetną technologię, dane i doradców, ale jeśli twój produkt nie rozwiązuje bolączki klienta, to nie masz klienta.

2. Rynek jest przesycony

Czy próbujesz sprzedać produkt na przepełnionym rynku? Próbujesz konkurować na rynku, który jest już własnością uznanej marki? A może wyobrażasz sobie cały kraj (lub świat) jako swoją grupę demograficzną?

Po przeprowadzeniu badania rynku i ustaleniu, że masz realny pomysł, zdefiniuj swoją niszę.

Im węższa nisza, tym lepiej możesz poznać swoich odbiorców i to, czego najbardziej oczekują od twojej usługi lub produktu. Wybierz niszę, która nie jest łatwa. Jeśli rozwiążesz trudny problem, na który jest popyt, twoje współczynniki konwersji będą astronomiczne.

3. Brak solidnego i elastycznego planu

Solidny biznesplan może działać “jak GPS dla struktury, prowadzenia i rozwoju nowej firmy”. Pomyśl o wszystkich genialnych pomysłach, które początkowo zostały naszkicowane na serwetkach w restauracji. Biznesplan jest kluczowym narzędziem, które pomoże ci wyartykułować kroki i szczegóły dotyczące sposobu działania twojej firmy.

Czasy ogromnych, obszernych planów już minęły. Pokaż, jaki problem rozwiązujesz i jak duży on jest. Zademonstruj plan rozwoju, pokaż, jak go wdrożysz, a następnie prognozuj na 3 lata.

Gdy twój plan stanie się częścią DNA twojej firmy, będziesz mógł odwoływać się do punktów odniesienia i świętować kamienie milowe. Biznesplan może pomóc w pozyskaniu inwestorów, którzy będą w stanie zobaczyć, że poważnie podchodzisz do swojego przedsięwzięcia, jesteś wystarczająco zorganizowany, aby opisać poszczególne kroki i nie boisz się dzielić szczegółami ze swoim zespołem. Mając to na uwadze, pozostań elastyczny, a gdy zdobędziesz nowe informacje, nie bój się edytować planu.

4. Nieskuteczne lub przestarzałe taktyki marketingowe

Jeśli nie masz doświadczenia w marketingu lub promocji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będziesz w stanie zrobić tego dobrze. Możesz zatrudnić eksperta od marketingu lub brandingu, jeśli pozwala na to budżet.

Istnieje jednak kilka podstawowych kroków, które każdy przedsiębiorca może podjąć na samym początku, a które nie nadszarpną jego finansów i pomogą dobrze pozycjonować firmę od samego początku.

Wielu założycieli zaniedbuje budowę i optymalizację prostej strony internetowej ze stronami docelowymi zaprojektowanymi w celu kierowania ruchu i budowania zaufania od samego początku.

Blogowanie jest również niezbędnym narzędziem marketingowym na dzisiejszym rynku: przeciętny nabywca B2B konsumuje 13 treści od konkretnego dostawcy przed podjęciem decyzji o zakupie. Blog prezentuje twoją wiedzę i pomaga potencjalnym klientom cię poznać.

Zbyt wielu założycieli startupów ignoruje media społecznościowe, czując się zbyt zajętymi, by spędzać czas na TikToku czy Facebooku. Tymczasem te platformy społecznościowe mogą być miejscem, w którym przebywa twój główny rynek. Tracisz więc doskonałą okazję do zbudowania ambasadorów marki, którzy zbudują dla ciebie wiarygodność marki.

To, czego naprawdę potrzebujesz, to kompleksowa strategia dotycząca treści, która obejmuje tekst i wideo z wieloplatformową dystrybucją. Co więcej, znalezienie partnerów, z którymi można współprodukować treści, rozszerzy dystrybucję dla wszystkich zaangażowanych partnerów.

5. Niewłaściwi ludzie kierują firmą

Twój szwagier może być asem, jeśli chodzi o rodzinę, wędkarstwo, a nawet biznes. Jeśli jednak nie wie nic o firmach na wczesnym etapie rozwoju, może nie być odpowiednią osobą do zarządzania.

Znajdź ludzi, którzy przeszli ścieżkę, którą chcesz podążać. Jeśli jesteś firmą, która chce się rozwijać, znajdź osoby zajmujące się sprzedażą, marketingiem, rozwojem produktów, technologią itp.

6. Słabe zarządzanie funduszami

Możesz zebrać znaczną ilość kapitału tylko po to, aby zobaczyć, jak twoja księga rachunkowa traci pieniądze. Nawet przy solidnym początkowym przepływie gotówki, firma może nie zarządzać odpowiednio wydatkami.

Przykładem może być inwestowanie w wysokiej klasy meble biurowe lub inne nieistotne elementy. Nie bez powodu sposób myślenia startupów znany jest jako bootstrapping.

Przedsiębiorcy muszą oszczędzać swój kapitał początkowy i stać się kreatywni w robieniu więcej za mniej.

Może się też zdarzyć, że pomysł się przyjmie, ale pojawią się problemy wymagające większych inwestycji w technologię, naprawy/zwroty kosztów lub dodatkowe zasoby, co nadwyręży rezerwy gotówkowe i relacje z interesariuszami. Rozwiązaniem nie jest oszczędność, która ma swoje granice.

Zastanów się dokładnie, ile pieniędzy potrzebujesz, aby osiągnąć swoje cele, a następnie zaplanuj finansowanie bankowe i pozyskiwanie funduszy, które pomogą ci to osiągnąć.

7. Brak pasji dla misji

Dla kogo budujesz swoją firmę? Wierz lub nie, ale niektórzy założyciele rozwijają produkt lub usługę, na której im nie zależy, a ten brak zgodności między firmą a konsumentem naturalnie prowadzi do katastrofy.

Na przykład startup, który chce stworzyć aplikację technologiczną, której konsumenci chcą i potrzebują, ale nie dba o faktyczne zastosowanie lub branżę, w której produkt będzie obsługiwany, będzie miał trudności z zaspokojeniem potrzeb tych klientów. Rynek istnieje, ale niewłaściwi ludzie decydują się go obsługiwać.

Możesz stać się pasjonatem swojej pracy, jeśli zrozumiesz jej wpływ na twoją branżę. Prawdziwą pasję można znaleźć w najbardziej pragmatycznych miejscach.

Małe firmy muszą być celowe, aby przetrwać i prosperować

Powiedzenie o robieniu tego, co się kocha, jest tak samo prawdziwe w przypadku startupów, jak w przypadku znalezienia pracy. Chcesz zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie długoterminowego sukcesu i zrównoważonego rozwoju w konkurencyjnym krajobrazie biznesowym?

Wybierz dziedzinę lub branżę, która cię urzeka, znajdź prawdziwą potrzebę konsumenta i produkt lub usługę i dostosuj się do odpowiednich ludzi, marketingu i wsparcia finansowego dla tego biznesu. Zamiast być jedną ze statystyk, twój startup nie tylko przetrwa, ale będzie prosperował przez wiele lat.